Planuję na wiosnę obsadzić działkę świerkami i krzewami, ale nie chciałbym mieć w przyszłości problemów z sąsiadami. Czy wystarczy posadzić drzewa 1,5 m od granicy posesji, czy powinienem zachować inną odległość? Jeśli tak, to jaką? – pyta pan Wiesław
Nie ma żadnego przepisu, który regulowałby odległości sadzenia drzew lub krzewów od granicy nieruchomości. Obecne regulacje dotyczą wyłącznie „zalesiania gruntów rolnych oraz zalesiania gruntów innych niż rolne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013. Przeniesiono do nich przepis z nieobowiązującego już rozporządzenia dotyczącego przeznaczenia gruntów rolnych do zalesienia. Określono w nich, że uprawa leśna może być założona w odległości 1,5 metra od granicy sąsiedniego gruntu użytkowanego jako grunt leśny i 3 m od użytkowanego jako grunt rolny innego właściciela.
Reklama
Wybierając gatunek roślin i miejsce ich posadzenia w zabudowie miejskiej, warto wziąć pod uwagę maksymalne wymiary, jakie może osiągnąć roślina w wieku dojrzałym. Kodeks cywilny nakazuje, by właściciel nieruchomości przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywał się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Znaczy to, że drzewa i krzewy powinny być sadzone w odległości większej niż promień zasięgu korony dorosłego osobnika danego gatunku. Ich gałęzie powinny zwisać nad gruntem tego właściciela, do którego należą drzewa.
Reklama
Sadząc drzewa, trzeba więc liczyć się z tym, by – po rozrośnięciu się – nie wychodziły na działkę sąsiada. Mogą bowiem uszkodzić ogrodzenie, zacieniać okna sąsiedzkiego domu, a co gorsza spowodować zawilgocenie i uszkodzenie ścian lub dachu. Wtedy sąsiad będzie miał prawo domagać się odszkodowania i usunięcia takiej roślinności. Wszelkie spory rozstrzygane są na drodze sądownej w postępowaniu cywilnym przed sądem powszechnym.
Podstawa prawna
Art. 144 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j Dz.U. z 2014 r. poz. 121).
Obwieszczenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 6 sierpnia 2014 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013 (Dz.U. z 2014 r. poz. 1565).
Komentarze(3)
Pokaż:
Należy brać przy tym pod uwagę wysokość drzewa czy krzewu za te kilkadziesiąt lat.
To co maksymalnie dorasta do wysokości 1 m metra można posadzić w odległości 1 m od granicy.
To co maksymalnie dorasta do wysokości 2 m metra można posadzić w odległości 2 m od granicy.
To co maksymalnie dorasta do wysokości 3 m metra można posadzić w odległości 3 m od granicy.
To co maksymalnie dorasta do wysokości 4 m metra można posadzić w odległości 4 m od granicy.
To co maksymalnie dorasta do wysokości 5 m metra można posadzić w odległości 5m od granicy.
To co może dorosnąć po kilkudziesięciu latach do wysokości przekraczającej 5 nie należy w ogóle sadzić.
Drzewa i krzewy sadzimy w rozstawie takiej aby przez wzajemne zacienianie nie uciekły do góry. Dla uproszczenia można przyjąć że rozstawa powinna być dwukrotnie większa od wysokości.
Przy domu sadzimy w odległości trzykrotnej wysokości.
Mam ogród od 47 lat. Tak jak napisałem powyżej kazał mi sadzić mój mądry ś.p. Ojciec.
Sadzenie drzew bez poprzedniego rozeznania co do ich wysokości skutkuje kosztownymi i drastycznymi decyzjami po kilku, kilkunastu, kilkudziesięciu latach.
Jak podasz mi swój email to przyślę zdjęcia wysokich drzew sąsiadów obciętych w połowie wysokości na poziomie 1 piętra, lub pozbawione gałęzi od strony zacienianych okien.
Powszechną praktyką jest mordowanie zbyt blisko rosnącego drzewa przez zasolenie ziemi pod nim gdy blokuje ono skutecznie dostęp światła do mieszkania. Potem aby nie płacić kary należy przekonać urzędników że uschło samo. Potem kosztowne jego usuwanie.
Przed sadzeniem drzew należy zbadać poziom wody gruntowej, rodzaj gleby, jej zasobność i odczyn aby posadzić właściwe drzewa.
Koszty sadzenia .
Koszty pielęgnacji .
I koszty wycinki !!!
O kosztach remontu dachu (swojego , lub sąsiada) - gdy wiatr je przewali , nie wspomnę .