statystyki

Przy sadzeniu drzew trzeba pomyśleć o sąsiadach

autor: Renata Żaczek26.01.2015, 16:00
wycinka drzew-piła łańcuchowa

Jeżeli drzewo będzie przeszkadzało sąsiadowi w korzystaniu z jego nieruchomości będzie mógł domagać się odszkodowania i usunięcia takiej roślinnościźródło: ShutterStock

Planuję na wiosnę obsadzić działkę świerkami i krzewami, ale nie chciałbym mieć w przyszłości problemów z sąsiadami. Czy wystarczy posadzić drzewa 1,5 m od granicy posesji, czy powinienem zachować inną odległość? Jeśli tak, to jaką? – pyta pan Wiesław

Nie ma żadnego przepisu, który regulowałby odległości sadzenia drzew lub krzewów od granicy nieruchomości. Obecne regulacje dotyczą wyłącznie „zalesiania gruntów rolnych oraz zalesiania gruntów innych niż rolne” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013. Przeniesiono do nich przepis z nieobowiązującego już rozporządzenia dotyczącego przeznaczenia gruntów rolnych do zalesienia. Określono w nich, że uprawa leśna może być założona w odległości 1,5 metra od granicy sąsiedniego gruntu użytkowanego jako grunt leśny i 3 m od użytkowanego jako grunt rolny innego właściciela.

Wybierając gatunek roślin i miejsce ich posadzenia w zabudowie miejskiej, warto wziąć pod uwagę maksymalne wymiary, jakie może osiągnąć roślina w wieku dojrzałym. Kodeks cywilny nakazuje, by właściciel nieruchomości przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywał się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Znaczy to, że drzewa i krzewy powinny być sadzone w odległości większej niż promień zasięgu korony dorosłego osobnika danego gatunku. Ich gałęzie powinny zwisać nad gruntem tego właściciela, do którego należą drzewa.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • ogrodnik 1945(2015-01-26 17:37) Zgłoś naruszenie 10

  Mając na uwadze dobrosąsiedzkie stosunki w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat należy postąpić tak aby nasadzone drzewa i krzewy nie zacieniały sąsiedniej posesji. O zacienianiu własnej też należy pomyśleć.

  Należy brać przy tym pod uwagę wysokość drzewa czy krzewu za te kilkadziesiąt lat.
  To co maksymalnie dorasta do wysokości 1 m metra można posadzić w odległości 1 m od granicy.
  To co maksymalnie dorasta do wysokości 2 m metra można posadzić w odległości 2 m od granicy.
  To co maksymalnie dorasta do wysokości 3 m metra można posadzić w odległości 3 m od granicy.
  To co maksymalnie dorasta do wysokości 4 m metra można posadzić w odległości 4 m od granicy.
  To co maksymalnie dorasta do wysokości 5 m metra można posadzić w odległości 5m od granicy.
  To co może dorosnąć po kilkudziesięciu latach do wysokości przekraczającej 5 nie należy w ogóle sadzić.
  Drzewa i krzewy sadzimy w rozstawie takiej aby przez wzajemne zacienianie nie uciekły do góry. Dla uproszczenia można przyjąć że rozstawa powinna być dwukrotnie większa od wysokości.
  Przy domu sadzimy w odległości trzykrotnej wysokości.
  Mam ogród od 47 lat. Tak jak napisałem powyżej kazał mi sadzić mój mądry ś.p. Ojciec.
  Sadzenie drzew bez poprzedniego rozeznania co do ich wysokości skutkuje kosztownymi i drastycznymi decyzjami po kilku, kilkunastu, kilkudziesięciu latach.
  Jak podasz mi swój email to przyślę zdjęcia wysokich drzew sąsiadów obciętych w połowie wysokości na poziomie 1 piętra, lub pozbawione gałęzi od strony zacienianych okien.
  Powszechną praktyką jest mordowanie zbyt blisko rosnącego drzewa przez zasolenie ziemi pod nim gdy blokuje ono skutecznie dostęp światła do mieszkania. Potem aby nie płacić kary należy przekonać urzędników że uschło samo. Potem kosztowne jego usuwanie.
  Przed sadzeniem drzew należy zbadać poziom wody gruntowej, rodzaj gleby, jej zasobność i odczyn aby posadzić właściwe drzewa.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2015-01-26 19:30) Zgłoś naruszenie 00

  Tam o sąsiadach - pomyśl o kosztach !
  Koszty sadzenia .
  Koszty pielęgnacji .
  I koszty wycinki !!!

  O kosztach remontu dachu (swojego , lub sąsiada) - gdy wiatr je przewali , nie wspomnę .

  Odpowiedz
 • MT(2015-01-26 21:32) Zgłoś naruszenie 00

  Nie ma przepisów aby sądy w przyszłości miały co robić.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane