« Powrót do artykułu

Spółdzielnie naruszają RODO. Udostępniając wierzycielowi dane jednego dłużnika, pokazują całe rejestry

Zgodnie z art. 30 prawa spółdzielczego prawo do przeglądania rejestru członków spółdzielni mają nie tylko oni, ale także ich małżonkowie i wierzyciele. rzecz w tym, że powszechną praktyką jest udostępnianie wglądu do pełnego rejestru. efekt? w ten sposób wierzyciele bardzo łatwo mogą pozyskać informacje o osobach, które nie są ich dłużnikami. a taka praktyka zarządów spółdzielni, wynikająca z literalnej interpretacji przepisu, jest zdaniem ekspertów niedopuszczalna. – kłóci się to z wynikającą z RODO zasadą minimalizacji danych – nie ma wątpliwości dr Paweł Litwiński z kancelarii Barta Litwiński. podobnego zdania jest dr Maciej Kawecki, dyrektor departamentu zarządzania danymi ministerstwa cyfryzacji. w jego ocenie – jako że wątpliwości jest wiele – konieczna może być interpretacja prezesa urzędu ochrony danych osobowych. i niewykluczone, że do niej dojdzie, bo rzecznik UODO obiecała nam, że urząd przyjrzy się regulacji.

blok, mieszkanie

żródło: ShutterStock

Prawo przeglądania rejestru przez członka spółdzielni i jego małżonka nie budzi wątpliwości, jak również znajduje uzasadnienie prawne w przypadku wierzyciela spółdzielni.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

  • Halina(2018-11-15 07:42) Zgłoś naruszenie 20

    Spółdzielnie to twory które okradają członków spółdzielni w imię prawa a rząd z tym nic nie robi. Spółdzielnie powinno być zlikwidowane z urzędu W przyszłym roku będą wybory to zacznie obiecywać.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ryś(2018-12-16 20:59) Zgłoś naruszenie 10

    Prezesura też nie może być dożywotnia!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!