« Powrót do artykułu

Długi przedawnią się szybciej, niektóre nawet z automatu

Skrócenie z 10 do 6 lat podstawowego terminu przedawnienia roszczeń przewiduje projekt nowelizacji kodeksu cywilnego, postępowania cywilnego oraz ustawy o prawach konsumentów, który w tym tygodniu trafi już na Stały Komitet Rady Ministrów.

 • Zmieni się też sposób wyliczania końca biegu przedawnienia
statystyki

Komentarze (27)

 • Gosc (2017-12-13 16:15) Zgłoś naruszenie 4910

  Niech najpierw zrobią porządek z firmami windykacyjnymi jak gecback oni nawet przedawnione dlugi sciagaja dzwonia od 6 rano do 22 gnebia nekaja porostu kontroli zrobić i ukarac

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • wjw(2017-12-13 11:02) Zgłoś naruszenie 274

  A od kiedy znów sądy będą uwzględniać przedawnienie z urzędu ?

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • jaaaaa(2017-12-13 11:24) Zgłoś naruszenie 188

  Ja uważam, że powinien w 125 kc zostać termin 10 lat, ale powinno być napisane, że roszczenie wygasa 10 lat po uprawomocnieniu się orzeczenia. Teraz rośnie liczba spraw, gdzie nabywcy wierzytelności dochodzą należności z orzeczeń z lat 2003 i wcześniejszych (widziałam z 1999 na jakąś niewielką sumę). Akt głównych już nie ma, bo po 10 latach zniszczone. Udowodnij teraz, że nie dostałeś 15 lat temu nakazu zapłaty, albo, że 12 lat temu całość spłaciłeś, nie masz dowodu przelewu (bank też nie ma, bo trzyma historię rachunku 5 lat). 10 lat to wystarczający czas na to, by wierzyciel swój dług ściągnął, a jak nie zdążył, to jego problem. Alternatywą jest nakaz dla banków trzymania historii rachunków przez np. 50 lat i tak samo zmiana rozporządzenia o archiwizacji akt- niech wszystkie sprawy o zapłatę będą niszczone też np. po 50 latach.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Domestos(2017-12-14 11:53) Zgłoś naruszenie 149

  Zastanawiające jest dlaczego psioczy sie na windykatorow, a nikt nie powie: - tak, wziąłem pieniądze i ich nie oddalem. Podpisałem umowę, zobowiązałem się do oddania pożyczki, a Potem udawalem że to nie ja. Teraz liczę że mi sie upiecze. A windykatorzy to złodzieje, bo chcą zabrać nie moje pieniądze, które sobie przywlaszczylem, szukając powodów i wymówek żeby się wymigac. A teraz obrzucam błotem windykatora i komornika, nawet prezydenta: żeby tylko się wybielic, bo może mi umorzą, to co sobie przywlaszczylem. I opowiadam przy okazji niestworzone historie. Hehe, taki fajny film kiedys oglądałem w telewizji:"Ja zlodziej". Nie pamiętam kto grał tam główną rolę. Pomożecie?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ewawawa80(2017-12-14 07:23) Zgłoś naruszenie 133

  Czekam na rozprawienie się z odziedziczonymi pożyczkami na " słupa"... Może wreszcie będę mogła podpisać umowę o pracę bez strachu że komornik zabierze mi wynagrodzenie za długi mojego, zmarłego ojca.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Sabina Malewska(2017-12-14 10:14) Zgłoś naruszenie 126

  niech cos zrobia z tymi windykatorami!!!!!! ja sie dopiero od nich uwoliłam z pomocą fundacji Darmowy Prawnik, gdyby nie fundacja to nie wiem co bym zrobiła!!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • jeszczePolak(2017-12-14 01:45) Zgłoś naruszenie 510

  no czyli jest jak zawsze... jedno się mówi, robi drugie i kopie tych słabszych. Bansterzy znowu się nachapią bo część spraw się przedawni :( PIS, Duda obiecywali pomóc frankowiczom a jeszcze ich dodatkowo dobijają. BRAWO DOBRA ZMIANA! :( Wstyd

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Żadnej pomocy frankowiczom!(2017-12-21 11:06) Zgłoś naruszenie 30

  Już mam dość tych sklamlających "frankowiczów" dziadów. W jakim kraju mieszkacie??! W Szwajcarii?? Czy w Polsce?! Nie wciskajcie kitu ludziom, że nie znacie podstaw ekonomii i nie wiedzieliscie nic o stabilności waluty. Po to są codzienne publikacje: "kursy walut", ogólnie dostępne. Chcieliście wszystkich wyrolować, a sami się wyrolowaliscie. Bankowi uwierzyliscie?? Że nie zarobi?? Zwłaszcza na waszej naiwności?! Bank dobry samarytanin? I kredyt za darmo rozdaje?! Bardzo dobrze, że dostaliscie po nosie, jeszcze w Kunach albo Jenach kredyt weźcie. A potem płaczcie,że miła pani w okienku, dobrze wykonała swoją pracę, za którą wzięła prowizję. O naiwności...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • psps(2017-12-17 13:21) Zgłoś naruszenie 21

  Znowu frankowicze? A co? Nie wiedziałeś że kurs może wzrosnąć? Inna sprawa to taka, że wierzytelność powinna obejmowac tylko dom a nie cały majątek.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!