statystyki

FOR: Zakazać wnoszenia pozwów dotyczących przedawnionych roszczeń

autor: Piotr Szymaniak15.02.2018, 07:26; Aktualizacja: 15.02.2018, 08:51
Zdaniem ekspertów Forum Obywatelskiego Rozwoju nałożenie na sądy obowiązku sprawdzania, czy roszczenie nie jest przedawnione, to dobry kierunek, ale można problem rozwiązać efektywniej.

Zdaniem ekspertów Forum Obywatelskiego Rozwoju nałożenie na sądy obowiązku sprawdzania, czy roszczenie nie jest przedawnione, to dobry kierunek, ale można problem rozwiązać efektywniej.źródło: ShutterStock

W Sejmie trwają prace nad nowelizacją kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje skrócenie podstawowych terminów przedawnienia. Chodzi o zmianę art. 118 k.c. poprzez zastąpienie obecnego dziesięcioletniego terminu – sześcioletnim.

 Przy czym dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz tych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej termin przedawnienia nadal będzie wynosił trzy lata. W ten sposób Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmobilizować wierzycieli do szybszego dochodzenia należności. Zwłaszcza że po upływie długiego okresu trudno wykazać roszczenie, a przede wszystkim jego ewentualne wygaśnięcie.

„Nie tylko zobowiązany ma interes w tym, aby stan niepewności co do możliwości dochodzenia przez uprawnionego obowiązku świadczenia był ograniczony adekwatnym terminem. Skrócenie ogólnego terminu przedawniania będzie służyć także stabilności i pewności stosunków społecznych, co jest podstawowym celem instytucji przedawnienia. Termin sześcioletni przyczyni się do zwiększenia stabilności stosunków prawnych i będzie jednocześnie terminem wystarczającym na podjęcie przez uprawnionego czynności w celu dochodzenia roszczenia” – wskazują projektodawcy.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Jurek(2018-02-15 21:58) Zgłoś naruszenie 20

  Trzeba też nakazać dłużnikom spłacanie swoich zobowiązań przed upływem okresu przedawnienia.

  Odpowiedz
 • fiufiu(2018-02-15 14:16) Zgłoś naruszenie 21

  He,he. Niedługo czas rozpoznania sprawy przed sądem będzie równy okresowi przedawnienia. Ja z moją sprawą tkwię przed sądem pierwszej instancji od sierpnia 2013 roku. W sierpniu tego roku pyknie 5 latek. Pozdrowienia dla geniuszów z Ministerstwa Sprawiedliwości.

  Odpowiedz
 • M(2018-02-15 18:27) Zgłoś naruszenie 00

  Proponowałabym zmiany opłat i kosztów procesowych na takie ,które pozwalają rozpocząć proces bez zapłaty skoro i tak pieniądze te można odzyskać po wygraniu procesu.Myślę,że jest to jedyna przyczyna niechęci do wnoszenia spraw w sądach cywilnych,

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane