Czym imigranci różnią się od uchodźców? Zarówno prawo polskie, jak i międzynarodowe jasno oddziela te terminy
1
Status uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej nadaje się cudzoziemcowi, który spełnia warunki do uznania za uchodźcę określone w Konwencji Genewskiej i Protokole Nowojorskim. Jednym z dokumentów, które regulują tę kwestię w Polsce jest USTAWA z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z dnia 21 lipca 2003 r.).
Dokument określa w jaki sposób obcokrajowiec może liczyć na pomoc w naszym kraju.
Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej cudzoziemcowi udziela się ochrony przez:
1)nadanie statusu uchodźcy;
2)udzielenie azylu;
3)udzielenie zgody na pobyt tolerowany;
4)udzielenie ochrony czasowej.
PAP/EPA / NICOLAS ARMER
2
Kiedy cudzoziemiec nie otrzyma statusu uchodźcy?
Ustawa określa liczne sytuacje, w których wniosek może zostać odrzucony. Pierwszy powód to oczywista bezzasadność wniosku, zwłaszcza w sytuacji, w której opisana sytuacja nie daje jakichkolwiek podstaw do uznania, że istnieje uzasadniona obawa cudzoziemca przed prześladowaniem, lub ma na celu wprowadzenie w błąd.
Z odmową spotka się także cudzziemiec, który powołuje się na obawę przed prześladowaniem, którego występowanie ogranicza się do określonych części terytorium jego kraju pochodzenia lub innego kraju, w którym na stałe przebywa, podczas gdy mógł udać się bez przeszkód do innej części terytorium tego kraju oraz korzystać tam z ochrony
ShutterStock
3 Wszystkie dzieci cudzoziemskie przebywające w Polsce mają prawo do nauki na takich samych zasadach jak obywatele polscy i do ukończenia 18 roku życia lub do ukończenia gimnazjum podlegają obowiązkowi szkolnemu. Polskie przepisy gwarantują wsparcie socjalne dla dzieci w trudnej sytuacji, także dla dzieci uchodźców, które uczęszczają do polskich szkół. Istnieją też programy rządowe, takie jak „Wyprawka szkolna”, czyli dofinansowanie zakupu podręczników oraz „Program państwa w zakresie dożywiania”, który wspiera dożywianie dzieci w szkołach. Z tych programów także mogą korzystać dzieci uchodźców.
PAP / FMT-PICTURESPM
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję