statystyki

Prawo UE pozwala zatrzymać bandytę, który ubiega się o azyl

autor: Urszula Mirowska-Łoskot17.02.2016, 18:00
paragraf prawo

Rada stanu Holandii zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem o to, kiedy można nakazać zatrzymanie osoby ubiegającej się o azylźródło: ShutterStock

Państwa członkowskie mają prawo zatrzymać osobę ubiegającą się o azyl w przypadku, gdy wymaga tego ochrona bezpieczeństwa narodowego lub porządku publicznego. Tak wynika z odpowiedzi na pytanie prejudycjalne, które zostało skierowane do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Sprawa dotyczyła obcokrajowca, który starał się o azyl w Holandii. Pierwszy wniosek w tej sprawie J.N. złożył w 1995 r. Został on jednak oddalony. Następne złożył w 2012 r. i 2013 r. Sekretarz stanu oddalił ostatni z nich i nakazał J.N. natychmiastowe opuszczenie terytorium Unii Europejskiej, ustanowił też wobec niego dziesięcioletni zakaz wjazdu. Skarga na tę decyzję została oddalona prawomocnym orzeczeniem. W latach 1999–2015 J.N. był 21 razy skazany na kary grzywny i pozbawienia wolności za różne przestępstwa (głównie kradzieże). Ostatnie zatrzymanie dotyczyło zarówno kradzieży, jak i nieprzestrzegania zakazu wjazdu. Obcokrajowiec został skazany ponownie na karę pozbawienia wolności i po raz czwarty wystąpił w czasie jej odbywania o azyl.

Rada stanu Holandii zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem o to, kiedy można nakazać zatrzymanie osoby ubiegającej się o azyl. Odwołała się przy tym do orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz unijnej dyrektywy, która zezwala na zatrzymanie osoby ubiegającej się o azyl w przypadku, gdy wymaga tego ochrona bezpieczeństwa narodowego lub porządku publicznego.

TSUE stwierdził, że zatrzymanie obcokrajowca rzeczywiście wypełnia uznany przez Unię cel interesu ogólnego. Przypomniał, że ochrona bezpieczeństwa narodowego przyczynia się także do ochrony praw i wolności innych osób. W tym względzie Karta praw podstawowych UE gwarantuje prawo każdej osoby nie tylko do wolności, ale także do bezpieczeństwa osobistego. Następnie Trybunał zbadał, czy ustawodawca unijny nie wykroczył w dyrektywie poza to, co odpowiednie i konieczne do realizacji uzasadnionych zamierzonych celów, do których dąży, oraz czy zachował właściwą równowagę między prawem do wolności osoby ubiegającej się o azyl a wymogami związanymi z ochroną bezpieczeństwa narodowego lub porządku publicznego.


Pozostało jeszcze 22% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • nielegalny emigrant nigdy nie jest uchodźcą(2016-02-18 05:15) Zgłoś naruszenie 00

    Samo nielegalne przekroczenie granicy, to chyba już powinno być przestępstwem. Tak samo jak niedopełnienie swoich obowiązków przy pilnowaniu granicy. Podobnie powinno być z udzielaniem pomocy przy nielegalnym przekraczaniu granicy, poprzez namawianie straży granicznej do wpuszczania nielegalnych emigrantów pod przykrywką uchodźstwa. Azyl ma swoje prawa. Osoba ubiegająca się powinna być dokładnie sprawdzona. Osoby bez dokumentów w ogóle nie powinny być wpuszczane, jeżeli akurat nikt do nich nie strzela, a w Turcji, Tunezji, Maroku, Albanii, Afganistanie, Bangladeszu do nich nie strzelają.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane