Reforma kodeksu postępowania karnego, zmiany w prawie budowlanym czy ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi – zaczną obowiązywać w nachodzącym roku kalendarzowym. Co zmieni się w prawie w 2014 roku? Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych zbliżających się reform.
1
Izolacja przestępców: kto nie wyjdzie na wolność
Co prawda projekt nowelizacji kodeksu karnego nie jest jeszcze kompletny, ale politycy zdradzili już jego główne założenia. Ma on zrewolucjonizować system kar. Zamienione przepisy będą dawać priorytet stosowaniu sankcji wolnościowych (grzywien, ograniczeń wolności i prac publicznych) zamiast wyroków pozbawienia wolności wydawanych z zawieszeniem ich wykonania.
Najważniejsze planowane zmiany w kodeksie karnym
ShutterStock
2
Izolacja przestępców: kto nie wyjdzie na wolność
Jeszcze przed nowym rokiem zaczną obowiązywać przepisy Ustawy z dnia 22 listopada 2013 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzającymi zagrożenie dla życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. Akt został podpisany przez prezydenta i również przez niego zostanie skierowany do TK w ramach kontroli następczej.
Ustawa dotyczy postępowania wobec sprawców najcięższych przestępstw, skazanych w czasach PRL na karę śmierci. W 1989 r. osobom tym zamieniono wyroki na 25 lat pozbawienia wolności, a więc już w 2014 r. opuszczą zakłady karne.
Podstawowym celem ustawy z dnia 22 listopada 2013 r. jest wprowadzenie do krajowego porządku prawnego nowych postpenalnych środków zabezpieczających w postaci nadzoru prewencyjnego albo umieszczenia w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym. Wprowadzenie nowych rozwiązań ma służyć ochronie społeczeństwa poprzez nadzorowanie albo izolowanie osób, które, odbywając karę pozbawienia wolności, wykazują zaburzenia psychiczne w postaci upośledzenia umysłowego, zaburzenia osobowości albo zaburzenia preferencji seksualnych.
Kogo izoluje prawo?
ShutterStock
3
Deregulacja: pośrednicy nieruchomości bez licencji
Od 1 stycznia 2014 roku pośrednikiem w obrocie nieruchomościami będzie mógł zostać dosłownie każdy. I to bez żadnych szczególnych kwalifikacji. Dlatego Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN) uruchamia własny rejestr pośredników i zarządców nieruchomości. W ten sposób zamierza ułatwić klientom orientację w rynku.
Pośrednicy nieruchomości bez licencji
ShutterStock
4
Postępowanie cywilne będzie szybsze?
Taki cel chcą zrealizować posłowie Platformy Obywatelskiej. Zmiany mają umożliwić stronom postępowania dostęp do akt drogą elektroniczną. Projekt nowelizacji przepisów trafił już do Marszałka Sejmu.
Postępowanie cywilne będzie szybsze?
ShutterStock
5
Działkowcy bez PZD
Przez większość 2013 roku toczyła się walka o ogrody działkowe. Liczne projekty nowej ustawy spowodowały przedłużające się dyskusje w komisjach sejmowych. Ostatecznie przyjęto ustawę, która między innymi przekształca Polski Związek Działkowców w stowarzyszenie ogrodowe. Akt czeka teraz na podpis prezydenta. Jego przepisy wejdą w życie 19 stycznia.
Działkowcy bez PZD
ShutterStock
6
Zmiany w kodeksie drogowym: do 2000 zł grzywny za nieuprawnione parkowanie
Nowelizacja ustawy, która wejdzie w życie 1 lipca 2014 r. przewiduje utworzenie centralnej ewidencji kart parkingowych, którą prowadzić będzie minister właściwy do spraw wewnętrznych w systemie teleinformatycznym.
Kodeks drogowy określi także minimalną liczbę miejsc przeznaczonych na postój pojazdów zaopatrzonych w kartę parkingową dla osób niepełnosprawnych.
Osoby niepełnosprawne posiadające karty parkingowe będą zwolnione z opłat związanych z korzystaniem z drogi publicznej lub drogi wewnętrznej umożliwiających dojazd bezpośrednio do obiektów użyteczności publicznej. Zwolnienie to jednak nie obejmuje m.in. prawa do bezpłatnego parkowania, korzystania z autostrad płatnych czy przejazdu przez mosty i tunele zlokalizowane na drogach publicznych.
Już od 20 grudnia 2013 roku obowiązuje jednak zmiana w kodeksie wykroczeń określająca wysokość grzywny (do 2000 zł) za nieuprawnione posłużenie się karta parkingową. Każdy zaś, kto znajdując się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który złamie inne przepisy prawa o ruchu drogowym lub wydane na podstawie tej ustawy, będzie podlegał grzywnie do 3000 zł lub karze nagany.
ShutterStock
7
Rewolucja w prawie spadkowym
W nowym roku szykują się poważne zmiany w prawie spadkowym. Zlikwidowane zostać mają testamenty ustne, ponieważ zbyt często dokonywano ich fałszowania. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego proponuje również ograniczenie prawa do zachowku i w prowadzenie wspólnych testamentów dla małżonków. Nad ostatecznym kształtem tych rozwiązań wciąż trwają dyskusje.
Rewolucja w prawie spadkowym
ShutterStock
8
Prawo do zabudowy stanie się faktem?
Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w 2013 r. przedstawiło propozycje do projektu nowelizacji ustaw Prawo budowlane. Proponowane zmiany znoszą między innymi wymóg uzyskiwania pozwolenia na budowę domów jednorodzinnych. Chodzi o budynki, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, oraz te, które nie oddziałują negatywnie na środowisko. W tych przypadkach konieczne będzie jedynie zgłoszenie budowy z projektem budowlanym. Starosta będzie miał 30 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu od zgłoszenia.
Prawo do zabudowy zacznie obowiązywać?
ShutterStock
9
Koniec z zasłanianiem twarzy?
Po tegorocznych zamieszkach na Marszu Niepodległości, po raz kolejny do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy Prawo o zgromadzeniach. Czy w nowym roku znikną z ulic panowie w kominiarkach?
Nowelizacja ustawy o zgromadzeniach
GazetaPrawna.pl / Maciej Suchorabski
10
Grzywny za nielegalną wycinkę drzew będą łagodniejsze
Zdaniem samorządowców grzywny powinny być niższe na wsiach, a bardziej rygorystyczne w miastach. Projekt zmian w ustawie przewiduje też m.in. możliwość usunięcia drzew lub krzewów bez zezwolenia w stanie wyższej konieczności, np. gdy zagrażają one zdrowiu lub życiu ludzi. W dalszym ciągu jednak będą do tego uprawnione tylko wybrane służby, jak np. straż pożarna. A nie właściciele nieruchomości.
Mniejsze grzywny za nielegalną wycinkę drzew
ShutterStock
11
2015: wielka nowelizacja Kodeksu postępowania karnego
Celem podpisanej przez Prezydenta RP 17 października 2013 r. nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, kodeksu karnego i niektórych innych ustaw jest skrócenie i uproszczenie postępowań przed sądami. Lista zmian konkretnych przepisów jest bardzo długa. Pod linkiem poniżej znajdziecie te najważniejsze.
Wielka nowelizacja kpk wejdzie w życie w 2015 r.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję