statystyki

Od nowego roku pośrednicy nieruchomości bez licencji

17.12.2013, 09:25; Aktualizacja: 17.12.2013, 09:37

Od 1 stycznia 2014 roku pośrednikiem w obrocie nieruchomościami będzie mógł zostać dosłownie każdy. I to bez żadnych szczególnych kwalifikacji. Dlatego Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN) uruchamia własny rejestr pośredników i zarządców nieruchomości. W ten sposób zamierza ułatwić klientom orientację w rynku.

Reklama


Reklama


Według ustawodawcy deregulacja otworzy branżę i stworzy nowe miejsca pracy. Być może spowoduje też wejście na rynek firm spoza Polski.

– Nie sądzę, by firmy zagraniczne zaczęły się masowo pojawiać na naszym rynku. Tym bardziej że jest na nim coraz mniej miejsca. Już dzisiaj agenci z trudnością sobie radzą, nie zarabiają takich pieniędzy jak za czasów nieruchomościowej bańki cenowej. Dziś w rejestrze pośredników jest ponad 20 tys. osób. Jeśli doliczyć do tego osoby wykonujące czynności pomocnicze, np. dwie na jednego pośrednika, to mówimy o grupie 60 tys. osób w Polsce. Na pewno są jeszcze nisze, zawsze można znaleźć dochodowe miejsce, ale wielkiego napływu do branży nie będzie. To naprawdę trudna, wymagająca doświadczenia praca – komentuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Leszek A. Hardek, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Leszek A. Hardek, Prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zdaniem części ekspertów rynku nieruchomości zniesienie niemal wszystkich barier – nawet statusu niekaralności – to już nie deregulacja branży, ale wręcz likwidacja zawodu. Podkreślają oni, że likwidacja licencji zawodowych oraz brak wymagań związanych z wykształceniem i kwalifikacjami mogą utrudnić życie klientom i narazić ich na obsługę przez przypadkowe osoby, bez odpowiednich umiejętności. PFRN zamierza samodzielnie uruchomić ogólnopolski rejestr pośredników i zarządców nieruchomości, by umożliwić weryfikację ich kwalifikacji zawodowych.

– Zgodnie z ustawą do 31 grudnia ministerstwo [infrastruktury i rozwoju] ma ustawowe prawo i ustawową delegację, aby część danych z Centralnych Rejestrów Pośredników w Obrocie Nieruchomościami oraz Zarządców Nieruchomości, a także Rzeczoznawców Majątkowych publikować na stronie internetowej. W roku 2014 rejestry znikną i trudno będzie sprawdzić, czy dany specjalista miał przyznaną licencję. Uruchamiamy więc nasz własny rejestr, by osoby z licencją nadaną w trybie ustawy mogły potwierdzić jej posiadanie. Pamiętamy też o kolejnych chętnych, którzy – bez względu na brak wymogów – będą chcieli zdobyć dokument potwierdzający ich umiejętności – tłumaczy prezydent PFRN.

Federacja nowym osobom będzie stawiała takie same wymogi, jakie zawierała ustawa przed deregulacją, łącznie z wymogiem niekaralności i co najmniej średniego wykształcenia.

– Dodatkowe szkolenia będą już dobrowolne, ale ukończony kurs zakończony egzaminem będzie potwierdzeniem minimalnej wymaganej wiedzy pozwalającej na wejście do zawodu. Planujemy też szkolenia doskonalące umiejętności zawodowe. W branży nieruchomości wiedza i praktyka są nie do przecenienia – uważa Leszek A. Hardek.

Dzięki temu nowi pracownicy, którzy spełnią wymogi postawione przez PFRN, ukończą kurs, zdadzą podstawowy egzamin, wyrażą zgodę na przetwarzanie danych i podpiszą zobowiązanie do przestrzegania niedawno przyjętego przez Federację kodeksu etyki, także zostaną umieszczeni w nowym rejestrze.

Rejestr PFRN będzie dostępny dla każdego, podobnie jak rejestr ministerialny. Zostaną natomiast poszerzone informacje o specjalistach.

– Do tej pory rejestr ministerialny zawierał imię, nazwisko, imiona rodziców, informację o wykształceniu oraz numer licencji. W naszym rejestrze znajdą się, oprócz wymienionych, także informacje dodatkowe, umieszczane dobrowolnie przez zainteresowanych. Będą to dane o odbytych szkoleniach, znajomości języków, specjalizacjach rynkowych – np. nieruchomości mieszkaniowe lub komercyjne. Co więcej, wśród pośredników i zarządców są także rzeczoznawcy z uprawnieniami budowlanymi czy uprawnieniami do sporządzania certyfikatów energetycznych. Także takie informacje, i dane kontaktowe, znajdą się w naszym rejestrze – wylicza Leszek A. Hardek.

Dodatkowo pojawią się też informacje o ubezpieczeniu specjalistów. Takie ubezpieczenia od stycznia nadal będą obowiązkowe (choć brak nie będzie karany), więc z rejestru klienci dowiedzą się, w jakim towarzystwie jest ubezpieczony pośrednik i jaka jest kwota gwarancyjna ubezpieczenia.

Reklama


Źródło:Newseria.pl

Polecane

Reklama

 • Jożin z Bażin(2013-12-17 10:45) Odpowiedz 00

  Szykuje się wysyp gatunku homo gowinus. Alleluja i do przodu.
  Adwokaci i radcy już zacierają ręce...

 • Lidia Olszewska - home stager(2013-12-19 14:44) Odpowiedz 00

  Być może takie zarządzenie sprawi, że powstaną nowe miejsca pracy, ale czy tacy pośrednicy nieruchomości będą w stanie pokonać konkurencję i wybić się na tym rynku bez licencji? To się okaże.

 • posrednik(2014-01-07 18:03) Odpowiedz 00

  I to wszystko oczywiście za darmo ;-))) Jak widać trzeba będzie zrobić to samo i zapłacić po raz czwarty i piąty (niegdyś obowiązkowe kursy, później studia i tzw. "praktyki" przed tablicą z kredą), byle grupa wiecznych działaczy i wykładowców / egzaminatorów miała z czego żyć. A wystarczyło Panie Jarosławie Gowin i Panie Przemysławie Wipler wykreslić z UoGN jedno jedyne zdanie o obowiązkowości licencji.

 • Pawello(2014-03-11 07:34) Odpowiedz 00

  To już leży teraz w interesach konkretnych firm zarządzających i pośredniczących, aby zatrudniać dobrych i doświadczonych pracowników. Na własnym przykładzie się przekonałem: moja wspólnota wynajęła zarządcę, który zatrudniał ludzi z ulicy, którzy nie mają pojęcia o zarządzaniu. Były z nimi straszne problemy, narobili trochę długów. W końcu ich odwołaliśmy i wytypowaliśmy nową firmę Status do zarządzania. Oni nas wydźwignęli z długów i tak już zarządzają u nas 3 rok. Jest niesamowita różnica w planowaniu remontów, inwestycji i podejściu do klienta

 • MarekLokator(2014-02-20 18:17) Odpowiedz 00

  Wątpię by świeżaki mogli się wybić. Jeżeli posiada się wieloletniego, sprawdzonego zarządcę jak Status czy Luxdom, to po co ryzykować? Jak wiadomo, każdy lubi to, co sprawdzone i polecone. A licencje o czymś świadczyły, skoro tyle lat byly niezbędne.

 • citizens(2014-07-13 02:19) Odpowiedz 00

  I bardzo dobrze ze taka decyzje wprowadzili niech nowi agenci tez zarobia a nie tylko stare wyzeracze , a byc.posrednikiem nieruchomosci to nie jest wcale tudno w kolo macieja to samo , i w cyrku slonia naucza tanczyc

 • maksym(2014-04-27 14:50) Odpowiedz 00

  najważneijsze jest to żeby zarządzanie osiedlem powierzyć walśnie odpwoedniej firmie, w kórej pracują kompetentni ludzie. U Nas też dziąła status, zajmują się sprawami odbioru nieruchomości, prowadzenia dokumentacji, zawierania umów dotyczących utrzymania porządku i czystości na terenie nieruchomości, prowadzenia księgowości zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Jest to naprawdę profesjonalny zarządca.

 • Pośrednik z licencją(2015-07-14 13:50) Odpowiedz 00

  Gdy ktoś lata pracuje w biurze nieruchomości, ma doświadczenie i licencja może okazać się zbędna. Są jednak nowicjusze w tej branży, którzy nie posiadają dostatecznej wiedzy i jej brakiem mogą komuś zaszkodzić; zwłaszcza osobom, które zdają się na pośrednika, bo same potrzebują fachowej pomocy. działać na pograniczu prawa lub poprzez błędną poradę narazić kogoś na duże problemy. Ukończyłam studia podyplomowe i miałam stacjonarne praktyki. Jestem zadowolona, gdyż zajęcia z doświadczonymi pośrednikami okazały się bezcenne. Do tego zajęcia z notariuszem i prawnikiem to kropeczka nad "i". Rozmowy z praktykującymi pośrednikami to także cenne doświadczenie.

 • Pośrednik z licencją(2015-07-14 13:57) Odpowiedz 00

  Szykuje się wysyp gatunku homo gowinus. Alleluja i do przodu.
  Adwokaci i radcy już zacierają ręce...

  Jożin z Bażin masz rację. Tak prawnicy zacierają ręce, bo poprzez niezgodne z prawem działania lub błędne porady, wprowadzające ludzi w błąd lub wywołujące poważne konsekwencje, prawnicy będą mieli dużo pracy, aby wyprowadzić klienta na prostą.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama