statystyki

Brak podpisu pełnomocnika nie dyskwalifikuje oskarżenia

autor: Sławomir Wikariak05.12.2016, 07:55; Aktualizacja: 05.12.2016, 09:40
podpis, dokument, prawo, biznes, umowa

Sąd Rejonowy w Zawierciu uznał, że nie uda się naprawić tego błęduźródło: ShutterStock

Jeśli prokuratura nie chce wszcząć postępowania, pokrzywdzeni mają prawo do złożenia w sądzie własnego aktu oskarżenia (tzw. subsydiarnego). Zgodnie z art. 55 par. 1 k.p.k. przysługuje im na to miesiąc od daty doręczenia postanowienia o powtórnym umorzeniu postępowania przygotowawczego albo odmowie jego wszczęcia. Jeśli pokrzywdzony nie dotrzyma tego terminu, bezpowrotnie traci uprawnienia oskarżycielskie.

W jednej ze spraw pokrzywdzona wniosła subsydiarny akt oskarżenia tuż przed upływem ustawowego terminu. Jednak nie dopełniła formalności. Zgodnie z przepisami musi on bowiem zostać sporządzony i podpisany przez pełnomocnika. Kobieta napisała go zaś samodzielnie.

Sąd Rejonowy w Zawierciu uznał, że nie uda się naprawić tego błędu. Nawet, gdyby wezwał pokrzywdzoną do uzupełnienia braków, to i tak nastąpiłoby to już po upływie miesięcznego terminu.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane