statystyki

Oddalenie kolejnego wniosku o odroczenie to nie prywatna krucjata

autor: Ewa Maria Radlińska25.11.2016, 19:00
prawo

SN wytknął także obrońcy niestosowne sformułowania, jakich użył w zażaleniu i we wniosku o zezwolenie na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności.źródło: ShutterStock

Jest niedopuszczalne, by próba przeciwstawienia się przez sędziego obstrukcji procesowej narażała go na postępowanie karne.

ANALIZA WYROKU

STAN FAKTYCZNY

W toczącej się przed sądem rejonowym sprawie karnej przeciwko M.K. wyznaczane były liczne terminy, ale wiele rozpraw nie doszło do skutku z uwagi na składane przez oskarżonego i jego obrońców wnioski o odroczenie. 28 stycznia 2016 r. sędzia sprawozdawca w końcu nie uwzględnił kolejnego takiego wniosku, w uzasadnieniu zaś wskazał, że oskarżony przejawiał aktywność na różnych płaszczyznach, m.in. w innych postępowaniach sądowych i pozasądowych, oraz wyjeżdżał za granicę, co nie pozostawia wątpliwości co do tego, że swój stan zdrowia traktuje w sposób instrumentalny. Działania procesowe M.K. i obrońców stanowiły według sędziego wyraz obstrukcji procesowej ukierunkowanej na przewlekanie procesu. Sąd uznał, że prowadzenie rozprawy pod nieobecność oskarżonego nie jest w tej sytuacji naruszeniem jego prawa do obrony, skoro prawa tego pozbawia się sam w sposób przemyślany i celowy.

Pełnomocnik oskarżonego wystąpił z wnioskiem do sądu apelacyjnego (dyscyplinarnego) o zezwolenie na pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej. W jego ocenie doszło do zniesławienia jego klienta. Sąd apelacyjny odmówił wydania takiego zezwolenia. Pełnomocnik oskarżonego wniósł zażalenie.


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane