Komornicy na listach adwokatów: Bedą dyscyplinarki za szykowanie sobie miękkiego lądowania

autor: Piotr Szymaniak, Anna Krzyżanowska30.11.2016, 07:28; Aktualizacja: 30.11.2016, 07:54
prawnik; adwokat

Ministerstwo uważa, że bycie jednocześnie adwokatem i komornikiem jest nieetyczneźródło: ShutterStock

Komornicy na listach adwokatów niewykonujących zawodu to nieporozumienie – uważa Ministerstwo Sprawiedliwości i domaga się usunięcia ich z palestry.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (25)

 • xyz(2016-11-30 07:54) Zgłoś naruszenie 115

  Jest orzeczenie NSA które dopuszcza możliwość wpisu na listę i rozróżnia wpis na listę adwokatów od wykonywania zawodu adwokata. Co prawda wykreślenie też nie powinno być problemem bo skreślenie z listy na skutek pełnienia funkcji publicznej w wymiarze sprawiedliwości daje prawo do ponownego wpisu po zakończeniu sprawowania tej funkcji. MS boi się hurtowych rezygnacji komorników, bo projektowana ustawa jest tak głupia, że zrezygnuje większość z nich. Nie koniecznie odchodząc do adwokatury

  Odpowiedz
 • Janek(2016-11-30 08:52) Zgłoś naruszenie 171

  Jeżeli chodzi o radców prawnych: znam wielu,którzy są zawieszeni na liście radców prawnych, a wykonują zawód komornika.

  Odpowiedz
 • stefan(2016-11-30 10:28) Zgłoś naruszenie 135

  najpierw rządzący przykręcają im śrubę, a teraz się dziwią

  Odpowiedz
 • Koryfeusz(2016-11-30 10:30) Zgłoś naruszenie 200

  Pamiętam jak parę lat temu, gdy ktoś chciał wykonywać inny zawód oprócz komornika - to KRK podnosiła wrzask, że nie wolno. Minęło trochę czasu, a tu nagle wolno... co ćwiczą członkowie samorządu obecnie. Widać punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

  Odpowiedz
 • "równe" kryteria(2016-11-30 10:44) Zgłoś naruszenie 375

  To pokazuje jak "uczciwe" kryteria są w przypadku przyjmowania do korporacji. Komornika wpiszą do korporacji bez egzaminu, choć jego praca nawet nie przypomina niczym pracy adwokata czy radcy prawnego. Do niedawna do wykonywania czynności komornika nie trzeba było mieć nawet wyższego wykształcenia - co wskazuje zakres koniecznych kwalifikacji do wykonywania tego zawodu. Z drugiej strony mamy prawników zatrudnionych w urzędach i firmach, których praca jest de facto pracą radców prawnych. Udzielają porad, piszą pisma procesowe, administracyjne, reprezentują pracodawców etc..etc... I ci prawnicy mimo wieloletniego doświadczenia nie mogą się wpisać tak jak komornicy. Jawna dyskryminacja. Gdzie tu jest jakakolwiek logika? Oprócz "logiki" korporacyjnej?

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • mp(2016-11-30 11:34) Zgłoś naruszenie 275

  Dlaczego komornik, zawód typowo urzędniczy może wpisywać się po 3 latach do korporacji prawniczych, a magister prawa wykonujący zawód prawnika tyle samo lat - nie może? Tu chyba powinno obowiązywać kryterium podobieństwa wykonywanej pracy, a nie przynależności do jakiejś korporacji? Bo na razie jest tak, jakby inżynier mechanik należący do izby inżynierów mechaników mógł się wpisać do izby inżynierów budowlanych, tylko dlatego, że wcześniej należało do izby inżynierów.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • xtc(2016-11-30 11:34) Zgłoś naruszenie 93

  Najzabawniejsze jest to że najgorsze warunki funkcjonowania będą mieli komornicy w miastach powiatowych, którzy mają małe kancelarie z bagażem w postaci ponad tysiąca akt alimentacyjnych ( to standart w starszych kancelariach). Nie da się tego utrzymać, bo na obsługę alimentów trzeba zarobić na innych sprawach. A jak się nie zarabia- wyjście jest tylko jedno. Ciekawe, kto te alimenty będzie obrabiał

  Odpowiedz
 • Ciągnik (2016-11-30 11:59) Zgłoś naruszenie 127

  Komornicy to takie przecież uczciwe towarzystwo.

  Odpowiedz
 • yoyo(2016-11-30 12:47) Zgłoś naruszenie 120

  Kto wprowadził zmianę polegającą na możliwości przepisywaniu się komornika na adwokata? Odpowiedź: Minister Sprawiedliwości w rządzie PO - pan Jarosław Gowin w ramach otwierania zawodu adwokata. Pocieszające jest to, że aby wpisać się na listę adwokatów trzeba mieć ukończone prawo, a jedna trzecia komorników nie ukończyła prawa, więc ta część komorników przepisać się nie może.

  Odpowiedz
 • Zenek(2016-11-30 15:55) Zgłoś naruszenie 73

  A czemu nie wpisują się do radców? Bo tam trzeba zaplacić. Tacy biedni komornicy.

  Odpowiedz
 • Sigfried(2016-11-30 17:38) Zgłoś naruszenie 64

  To państwo to dalej jest UBekistan. Komornika wpiszą na adwokata, ale innych prawników, nawet jak wykonują zawody stricte prawnicze, nawet do korporacji radców nie wpiszą. To jest najlepszy obraz czym jest to państwo. UKŁADEM ZAMKNIĘTYM.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • Seb(2016-11-30 20:16) Zgłoś naruszenie 59

  Następna kabinacja ci oszuści jak będzie ziemia spod nóg się zapadac to niby adwokaci przecież oni są szkoleni jak wykończyć dłużnika drugie jakie mają pojęcie być adwokatem , 80 procent tych podludzi to powinien się zainteresować prokurator i skąd takie majątki i czy słusznie były egzekucję i jakie były kretactwa i pensyjki 3000 tys, wiem i znam te towarzystwo ile narobili bałaganu ludziom za nic

  Odpowiedz
 • egon(2016-11-30 22:07) Zgłoś naruszenie 61

  Panie Ministrze Ziobro,to najgłupsze co mógł Pan zrobić. Teraz ściagalnosć będzie na zasadzie niezbędnego minimum,,masowe bankructwa,bo będzie dłużników przybywać,alimenciarze już piją za Pana zdrowie-natomiast dzieci i samotne matki płaczą. Budżet państwa musi być przygotowany na ogromne straty,bo zadłużonych oszustów lawinowo przybędzie. To właśnie ten pański pomysł doprowadzi do bankructw,samobójstw i nie ma mowy żeby ten rząd przetrwał. Wybory samorządowe pokaża , jak głupi to był pomysł.

  Odpowiedz
 • kriss(2016-12-01 05:20) Zgłoś naruszenie 54

  To państwo to jest kolesiowo. Komornik może się wpisać na adwokata, kiedy tego samego prawa odmawia się ludziom naprawdę zajmującym się prawem. Radcą może zostać "prawnik" po prawie kanonicznym - tak jak ten z PSL-u. Bo jest z PSL-u, choć prawo kanoniczne nie ma nic wspólnego z prawem polskim. Tak samo notariusz, może się przepisywać do dowolnej korporacji, choć jego praca również jest typowo urzędnicza. Grunt, że przyjaciele polityków i własne towarzystwo wzajemnej adoracji ma ciepło. Reszta niech spada. Nie załapali się na własne państwo tylko na obóz pracy.

  Odpowiedz
 • ręce opadają(2016-12-01 05:34) Zgłoś naruszenie 43

  To faktycznie jest klasyczny układ zamknięty. Wymiana stołków między swoimi. Nabór zewnętrzny - niemożliwe, bo mniej będzie miejsca dla swoich. Jakie kwalifikacje ma komornik na adwokata? Albo adwokat na komornika. Takie same jak pilot na murarza.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • UIY(2016-12-01 11:14) Zgłoś naruszenie 00

  VI SA/Wa 249/15 I WSZYSTKO JASNE

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane