statystyki

Rząd nie chce przepisów równościowych. RPO pyta dlaczego

autor: Emilia Świętochowska23.11.2016, 07:38; Aktualizacja: 23.11.2016, 08:00
paragraf prawo

Rzecznik chce się w szczególności dowiedzieć, na jakiej podstawie rząd twierdzi, że w razie wprowadzenia przepisów dyrektywy dojdzie u nas do zwiększenia liczby spraw związanych z dyskryminacją ze względu na religię czy orientację seksualnąźródło: ShutterStock

Rzecznik praw obywatelskich chce wiedzieć, dlaczego rząd Beaty Szydło wycofał swoje poparcie dla dyrektywy w sprawie zakazu dyskryminacji w dostępie do towarów i usług poza miejscem zatrudnienia.

Regulacja, nad którą od kilku lat pracuje Komisja Europejska, ma zapewnić równe możliwości korzystania ze świadczeń socjalnych, ochrony zdrowia, edukacji i mieszkalnictwa bez względu na religię, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.

Jak pisaliśmy dwa miesiące temu, polskie władze uznały, że obowiązujące regulacje wystarczająco chronią prawa mniejszości i nie ma potrzeby wprowadzania kolejnej. Z taką oceną nie zgadza się jednak Adam Bodnar, który wystąpił właśnie do Adama Lipińskiego, nowego pełnomocnika rządu do spraw równego traktowania, o przedstawienie ekspertyz i opinii, mających wpływ na zmianę stanowiska Polski wobec projektowanej dyrektywy (rząd PO od początku deklarował poparcie dla jej przyjęcia).

Jak podkreśla RPO, obecne przepisy mają zastosowanie jedynie do przypadków nierównego traktowania w zatrudnieniu, pracy i szkoleniu zawodowym, dlatego też wymagają one uzupełnienia.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane