statystyki

Rząd nie chce przepisów równościowych. RPO pyta dlaczego

autor: Emilia Świętochowska23.11.2016, 07:38; Aktualizacja: 23.11.2016, 08:00
paragraf prawo

Rzecznik chce się w szczególności dowiedzieć, na jakiej podstawie rząd twierdzi, że w razie wprowadzenia przepisów dyrektywy dojdzie u nas do zwiększenia liczby spraw związanych z dyskryminacją ze względu na religię czy orientację seksualnąźródło: ShutterStock

Rzecznik praw obywatelskich chce wiedzieć, dlaczego rząd Beaty Szydło wycofał swoje poparcie dla dyrektywy w sprawie zakazu dyskryminacji w dostępie do towarów i usług poza miejscem zatrudnienia.

Regulacja, nad którą od kilku lat pracuje Komisja Europejska, ma zapewnić równe możliwości korzystania ze świadczeń socjalnych, ochrony zdrowia, edukacji i mieszkalnictwa bez względu na religię, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.

Jak pisaliśmy dwa miesiące temu, polskie władze uznały, że obowiązujące regulacje wystarczająco chronią prawa mniejszości i nie ma potrzeby wprowadzania kolejnej. Z taką oceną nie zgadza się jednak Adam Bodnar, który wystąpił właśnie do Adama Lipińskiego, nowego pełnomocnika rządu do spraw równego traktowania, o przedstawienie ekspertyz i opinii, mających wpływ na zmianę stanowiska Polski wobec projektowanej dyrektywy (rząd PO od początku deklarował poparcie dla jej przyjęcia).

Jak podkreśla RPO, obecne przepisy mają zastosowanie jedynie do przypadków nierównego traktowania w zatrudnieniu, pracy i szkoleniu zawodowym, dlatego też wymagają one uzupełnienia.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane