statystyki

Zamówienia publiczne: Kilka pomysłów na ożywienie klauzul społecznych

autor: Sławomir Wikariak17.11.2016, 07:24; Aktualizacja: 17.11.2016, 09:19
kontrola, praca

GIODO ma jeszcze przeanalizować możliwość weryfikowania w umowach samych imion i nazwisk pracowników z pominięciem pozostałych danych osobowych.źródło: ShutterStock

Będą kontrole inspektorów pracy i samych zamawiających, by zweryfikować, czy firmy wykonujące zamówienia publiczne zatrudniają pracowników na etat. Jeśli to nie wystarczy, resort rozwoju rozważy możliwość zmiany przepisów.

Od 28 lipca 2016 r. w przetargach ogłaszanych przez administrację publiczną musi znajdować się wymóg, by osoby wykonujące publiczne zlecenia, tam, gdzie jest to uzasadnione, były zatrudnione na etat. Ale pod znakiem zapytania stanęła możliwość weryfikacji tego, czy przedsiębiorcy wywiązują się z tego obowiązku. Najskuteczniejszym sposobem było sprawdzanie umów o pracę. Jak już pisał DGP na przeszkodzie temu stanęły przepisy. Z opinii wydanej przez GIODO wynika, że kopie takich umów nie mogą zawierać danych osobowych.

– Pojawia się obawa, że przepisy mające poprawić sytuację pracowników i zapewnić uczciwą konkurencję na rynku zamówień publicznych pozostaną martwe – zauważył na wczorajszym posiedzeniu zespołu ds. zamówień publicznych Rady Dialogu Społecznego jego przewodniczący Marek Kowalski.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane