statystyki

Przetargi: Zamawiający zwróci się o kontrolę do inspektora pracy

autor: Sławomir Wikariak16.11.2016, 09:40; Aktualizacja: 16.11.2016, 10:12
kontrola, praca

Sankcje mogą dotyczyć jedynie wykonawcy, a nie podwykonawców.źródło: ShutterStock

Ważna opinia UZP. Prezes urzędu wystąpiła do głównego inspektora pracy o objęcie kontrolami wykonawców, którzy w przetargach zobowiązują się do zatrudniania na etat. Podpowiada też, jakie prace powinny zostać uznane za etatowe

Od 28 lipca 2016 r. w przetargach ogłaszanych przez administrację publiczną musi znajdować się wymóg, aby osoby wykonujące usługi i roboty budowlane, tam gdzie jest to uzasadnione charakterem wykonywanych czynności, były zatrudnione na etat. To efekt ostatniej nowelizacji ustawy z 29 stycznia 2014 r. – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.), a konkretnie art. 29 ust. 3a ustawy.

Aby jednak wymóg ten miał sens, konieczne jest zapewnienie sobie możliwości kontrolowania wykonawców, a także podwykonawców mających zatrudniać pracowników na etat. Tu jednak pojawił się problem. Jak informował już DGP, generalny inspektor ochrony danych osobowych w odpowiedzi na pytanie prezesa Urzędu Zamówień Publicznych przedstawił opinię, zgodnie z którą zamawiający nie mają prawa żądać od przedsiębiorców przedstawienia im umów o pracę zawierających dane osobowe pracowników. Zdaniem GIODO zamawiający mogą żądać jedynie wglądu do zanonimizowanych umów. Trudno jednak uznać, by w ten sposób zapewniali sobie realną kontrolę nad wykonawcami i podwykonawcami. Zwłaszcza w przypadku większych firm. Co z tego, że przedstawią one jakieś umowy, skoro nie będzie z nich wynikało, czy chodzi o pracowników realizujących to konkretne zamówienie.

Uprawnienia do sprawdzania umów ma natomiast inspekcja pracy. Dlatego też prezes UZP Małgorzata Stręciwilk wystąpiła do Głównego Inspektora Pracy o to, by objął kontrolą także sposób realizacji zamówień publicznych przez wykonawców, którzy na etapie przetargu deklarują zatrudnienie pracowników na etat. To właśnie do właściwego inspektoratu pracy z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli powinni zwracać się zamawiający, którzy mają wątpliwości, czy ich zamówienia są realizowane przez etatowych pracowników, a sami nie są w stanie tego dostatecznie zweryfikować.

Kto musi pracować na etat


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane