statystyki

ETPC wydał wyrok o uszczerbku na zdrowiu

autor: Dominika Bychawska-Siniarska08.11.2016, 11:00; Aktualizacja: 08.11.2016, 13:31
Lekarz, zdrowie, szpital

W przeszłości ETPC w wielu wyrokach wypowiadał się o potrzebie zagwarantowania dostępu do opieki medycznej przez państwo, nie odnosił się jednak do wysokości odszkodowania za wyrządzoną szkodęźródło: ShutterStock

Svetlana Otgon jest obywatelką Mołdawii. W październiku 2005 r. razem ze swoją 12-letnią córką trafiła do szpitala z objawami czerwonki. Obie wcześniej piły wodę z kranu. Leczenie szpitalne trwało dwa tygodnie.

Po opuszczeniu placówki Otgon wszczęła postępowanie wobec miejskiego przedsiębiorstwa kanalizacyjnego, domagając się 6700 euro odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. W marcu 2006 r. sąd rejonowy przyznał kobiecie rację, opierając się na licznych raportach, które wskazywały, że system dostarczający wodę zassał ścieki w okolicy domu poszkodowanej. Sąd nie uwzględnił jednak żądania odszkodowawczego i zmniejszył kwotę do 648 euro. Uzasadnił, że będzie ona proporcjonalna do poniesionej przez Otgon szkody. Sąd odwoławczy zmniejszył sumę do 310 euro. Sąd Najwyższy potwierdził kwotę.

Svetlana Otgon złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (skarga nr 22743/07) na naruszenie przez Mołdawię art. 8 konwencji. Podniosła, że jej zdrowie, a nawet życie było zagrożone przez zaniedbania ze strony dostarczyciela wody. Z kolei kwota odszkodowania przyznana przez sądy krajowe w żaden sposób nie pokryła strat związanych z doznanym uszczerbkiem na zdrowiu.

W przeszłości ETPC w wielu wyrokach wypowiadał się o potrzebie zagwarantowania dostępu do opieki medycznej przez państwo, nie odnosił się jednak do wysokości odszkodowania za wyrządzoną szkodę. W wyroku z 25 października 2016 r. zrobił to po raz pierwszy.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane