statystyki

Sądy powinny chronić przed pochopnym kierowaniem do szpitali psychiatrycznych

autor: Michał Culepa14.11.2016, 07:24; Aktualizacja: 14.11.2016, 09:08
szpital lekarz

Źródłem sprawy było zawiadomienie ordynatora oddziału psychiatrycznego Szpitala Specjalistycznego w K. o przyjęciu pacjentki Renaty C. bez jej zgodyźródło: ShutterStock

Sąd powinien zbadać, czy podstawa prawna podana w zawiadomieniu o przymusowej hospitalizacji chorego psychicznie jest prawidłowa – stwierdził Sąd Najwyższy.

Źródłem sprawy było zawiadomienie ordynatora oddziału psychiatrycznego Szpitala Specjalistycznego w K. o przyjęciu pacjentki Renaty C. bez jej zgody, na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 546 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem osoba może być przyjęta do szpitala psychiatrycznego bez swojej aprobaty tylko wtedy, gdy jej dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że z powodu choroby zagraża bezpośrednio własnemu życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób. Tak było również w przypadku Renaty C., która w dniu 21 grudnia 2014 r. po spożyciu alkoholu zaczęła zachowywać się wyjątkowo agresywnie w stosunku do swoich bliskich. Dodatkowo deklarowała, że popełni samobójstwo. Ponieważ nie dało się przeprowadzić badań (z powodu objawów psychozy i zamiarów samobójczych oraz odmowy ze strony Renaty C.), ordynator oddziału psychiatrycznego podjął decyzję o przyjęciu jej na obserwację na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy.

Sąd Rejonowy w K. rozpoznający sprawę w I instancji przychylił się do decyzji ordynatora i stwierdził zasadność przyjęcia do szpitala psychiatrycznego pacjentki bez jej zgody. Apelację złożył pełnomocnik Renaty C., wskazując m.in. na błędną podstawę przyjęcia. Zdaniem apelującego właściwą podstawą powinien być art. 24 ust. 1 ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Zgodnie z tym przepisem osoba, której dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że z powodu zaburzeń psychicznych zagraża bezpośrednio swojemu życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób, a zachodzą wątpliwości, czy jest ona chora psychicznie, może być przyjęta bez wymaganej zgody do szpitala w celu wyjaśnienia tych wątpliwości. Fakt, że sąd I instancji nie pochylił się nad tą kwestią, pełnomocnik uznał za przesłankę do stwierdzenia niezasadności umieszczenia pacjentki na obserwacji.

Sąd Okręgowy w K. również podzielił te wątpliwości. Postanowił jednak zapytać Sąd Najwyższy, czy w wypadku przyjmowania do szpitala psychiatrycznego pacjenta bez jego zgody sąd uprawniony jest jedynie do zbadania zaistnienia przesłanek wskazanych w powołanym w zawiadomieniu przepisie, czy też może ustalać, czy zasadne było przyjęcie tej osoby bez jej zgody na innej podstawie prawnej.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane