statystyki

W razie fiaska postępowania nakazowego trzeba dopłacić

autor: Michał Culepa27.10.2016, 07:48; Aktualizacja: 27.10.2016, 09:13

Powód, który złożył pozew w trybie nakazowym i w związku z tym uiścił 1/4 opłaty stosunkowej, w sytuacji, gdy sąd uzna, że sprawy nie można rozpoznać w tym trybie, musi dopłacić brakujące 3/4 kwoty. W przeciwnym razie pozew zostanie zwrócony. Tak uznał we wczorajszym orzeczeniu Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła pozwu, jaki w trybie nakazowym złożyła spółka D. przeciwko swojemu dłużnikowi Marianowi S. Powódka uiściła ponad 4 tys. zł tytułem kosztów sądowych, co stanowiło 1/4 opłaty za pozew wniesiony w trybie zwykłym. Tyle bowiem, zgodnie z przepisami, wynosi opłata pobierana za wniosek o rozpoznanie sprawy w postępowaniu nakazowym.

Sąd Okręgowy w K. stwierdził jednak brak podstaw do rozpoznania sprawy w tym trybie i przekazał ją do rozpoznania w postępowaniu upominawczym. W takim wypadku wnoszący powództwo musi opłacić pozew w pełnej kwocie i spółka została wezwana do uiszczenia brakującej opłaty w wysokości ponad 12,2 tys. zł.

Powódka nie zgodziła się z takim wymiarem opłaty i wniosła zażalenie. Rozpatrujący je sąd apelacyjny dostrzegł jednak w sprawie poważny problem prawny. W związku z tym postanowił zapytać SN, czy – w razie braku podstaw do rozpoznania sprawy w procesie nakazowym – sąd ma wezwać stronę do opłacenia pozostałej części opłaty, i to pod rygorem zwrotu pozwu, czy może, nawet bez pełnego opłacenia pozwu, powinien sprawę prowadzić dalej i wydać stosowne orzeczenie. I dopiero w tym orzeczeniu ustalić kwestię obowiązku uiszczenia reszty opłaty sądowej. Pytanie prawne trafiło do SN, który jednak zdecydował o przekazaniu go do rozstrzygnięcia powiększonemu składowi.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane