statystyki

W razie fiaska postępowania nakazowego trzeba dopłacić

autor: Michał Culepa27.10.2016, 07:48; Aktualizacja: 27.10.2016, 09:13

Powód, który złożył pozew w trybie nakazowym i w związku z tym uiścił 1/4 opłaty stosunkowej, w sytuacji, gdy sąd uzna, że sprawy nie można rozpoznać w tym trybie, musi dopłacić brakujące 3/4 kwoty. W przeciwnym razie pozew zostanie zwrócony. Tak uznał we wczorajszym orzeczeniu Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła pozwu, jaki w trybie nakazowym złożyła spółka D. przeciwko swojemu dłużnikowi Marianowi S. Powódka uiściła ponad 4 tys. zł tytułem kosztów sądowych, co stanowiło 1/4 opłaty za pozew wniesiony w trybie zwykłym. Tyle bowiem, zgodnie z przepisami, wynosi opłata pobierana za wniosek o rozpoznanie sprawy w postępowaniu nakazowym.

Sąd Okręgowy w K. stwierdził jednak brak podstaw do rozpoznania sprawy w tym trybie i przekazał ją do rozpoznania w postępowaniu upominawczym. W takim wypadku wnoszący powództwo musi opłacić pozew w pełnej kwocie i spółka została wezwana do uiszczenia brakującej opłaty w wysokości ponad 12,2 tys. zł.

Powódka nie zgodziła się z takim wymiarem opłaty i wniosła zażalenie. Rozpatrujący je sąd apelacyjny dostrzegł jednak w sprawie poważny problem prawny. W związku z tym postanowił zapytać SN, czy – w razie braku podstaw do rozpoznania sprawy w procesie nakazowym – sąd ma wezwać stronę do opłacenia pozostałej części opłaty, i to pod rygorem zwrotu pozwu, czy może, nawet bez pełnego opłacenia pozwu, powinien sprawę prowadzić dalej i wydać stosowne orzeczenie. I dopiero w tym orzeczeniu ustalić kwestię obowiązku uiszczenia reszty opłaty sądowej. Pytanie prawne trafiło do SN, który jednak zdecydował o przekazaniu go do rozstrzygnięcia powiększonemu składowi.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane