statystyki

Prezes może złożyć rezygnację na ręce innego członka zarządu

autor: KT18.10.2016, 07:33; Aktualizacja: 18.10.2016, 10:06
Nie wymaga bowiem powoływania w spółce pełnomocnika w celu odbioru rezygnacji ustępującego członka zarządu

Nie wymaga bowiem powoływania w spółce pełnomocnika w celu odbioru rezygnacji ustępującego członka zarząduźródło: ShutterStock

W spółkach kapitałowych, czyli z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjnych, członkowie zarządów często sami rezygnują z pełnionych funkcji. Kogo w spółce powinni o tym powiadomić, żeby podjęta przez nich decyzja o ustąpieniu była skuteczna?

AKADEMIA PRAWA GOSPODARCZEGO 1616

Stanisław Rachelski, radca prawny, wspólnik zarządzający, Kancelaria Prawna Rachelski i Wspólnicy

Przez wiele lat dominował pogląd, że oświadczenie o rezygnacji z funkcji członka zarządu powinno być złożone temu organowi spółki, który wcześniej powołał ustępującą osobę, czyli radzie nadzorczej, a w przypadku jej braku – zgromadzeniu wspólników. W praktyce jednak dochodziło na tym tle do sporów. Wiele z nich musiał rozstrzygnąć Sąd Najwyższy.

W wyroku z 7 maja 2010 r. SN uznał, że powiadomienie o rezygnacji poszczególnych wspólników spółki – poza zgromadzeniem – nie jest skuteczne, ponieważ nie daje możliwości natychmiastowego powołania nowego członka zarządu (sygn. akt CSK 176/09). Z kolei w wyroku z 3 listopada 2010 r. Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że oświadczenie zawierające rezygnację członka zarządu będzie również skuteczne, gdy zostanie złożone na ręce pełnomocnika ustanowionego przez zgromadzenie wspólników spółki z o.o. (sygn. akt V CSK 129/10).


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane