statystyki

Ustąpienie z zarządu nie chroni przed odpowiedzialnością

03.09.2019, 19:00
Sąd Najwyższy uznał, że jeżeli członek zarządu rezygnuje z funkcji, gdyż chce w ten sposób uniknąć odpowiedzialności za zobowiązania spółki, to jego odejście następuje bez ważnego powodu.

Sąd Najwyższy uznał, że jeżeli członek zarządu rezygnuje z funkcji, gdyż chce w ten sposób uniknąć odpowiedzialności za zobowiązania spółki, to jego odejście następuje bez ważnego powodu.źródło: ShutterStock

Członek zarządu spółki z o.o. może zrezygnować z pełnionej funkcji. Co do zasady, spółka nie musi nawet wyrażać zgody na jego ustąpienie. Z jakimi jednak konsekwencjami musi liczyć się osoba, która sama składa rezygnację z funkcji w zarządzie?

W przypadku złożenia rezygnacji trzeba odpowiednio stosować przepisy o wypowiedzeniu zlecenia przez tego, który je przyjął. Tak uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 23 maja 2019 r. (sygn. akt III UK 285/18). Oznacza to, że członek zarządu może złożyć rezygnację w każdym czasie. Musi się on jednak liczyć z konsekwencjami, jeżeli spółka poniesie w związku z tym szkodę. Dotyczy to sytuacji, w której członek zarządu pobierał wynagrodzenie za pełnienie funkcji, a podstawą do rezygnacji nie jest „ważny powód”.

Sąd Najwyższy uznał, że jeżeli członek zarządu rezygnuje z funkcji, gdyż chce w ten sposób uniknąć odpowiedzialności za zobowiązania spółki, to jego odejście następuje bez ważnego powodu. Dotyczy to zwłaszcza przypadku, w którym członka zarządu można pozwać za długi spółki. Rezygnacja ma wtedy na celu uniknięcie odpowiedzialności wobec wierzycieli spółki.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane