statystyki

Ustąpienie z zarządu nie chroni przed odpowiedzialnością

03.09.2019, 19:00
Sąd Najwyższy uznał, że jeżeli członek zarządu rezygnuje z funkcji, gdyż chce w ten sposób uniknąć odpowiedzialności za zobowiązania spółki, to jego odejście następuje bez ważnego powodu.

Sąd Najwyższy uznał, że jeżeli członek zarządu rezygnuje z funkcji, gdyż chce w ten sposób uniknąć odpowiedzialności za zobowiązania spółki, to jego odejście następuje bez ważnego powodu.źródło: ShutterStock

Członek zarządu spółki z o.o. może zrezygnować z pełnionej funkcji. Co do zasady, spółka nie musi nawet wyrażać zgody na jego ustąpienie. Z jakimi jednak konsekwencjami musi liczyć się osoba, która sama składa rezygnację z funkcji w zarządzie?

W przypadku złożenia rezygnacji trzeba odpowiednio stosować przepisy o wypowiedzeniu zlecenia przez tego, który je przyjął. Tak uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 23 maja 2019 r. (sygn. akt III UK 285/18). Oznacza to, że członek zarządu może złożyć rezygnację w każdym czasie. Musi się on jednak liczyć z konsekwencjami, jeżeli spółka poniesie w związku z tym szkodę. Dotyczy to sytuacji, w której członek zarządu pobierał wynagrodzenie za pełnienie funkcji, a podstawą do rezygnacji nie jest „ważny powód”.

Sąd Najwyższy uznał, że jeżeli członek zarządu rezygnuje z funkcji, gdyż chce w ten sposób uniknąć odpowiedzialności za zobowiązania spółki, to jego odejście następuje bez ważnego powodu. Dotyczy to zwłaszcza przypadku, w którym członka zarządu można pozwać za długi spółki. Rezygnacja ma wtedy na celu uniknięcie odpowiedzialności wobec wierzycieli spółki.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane