statystyki

Spółki akcyjne zawsze z www? Błąd 404 w pomyśle Ministerstwa Sprawiedliwości

autor: Patryk Słowik09.03.2017, 07:37; Aktualizacja: 09.03.2017, 08:07
Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której strona spółki akcyjnej nie działa przez dwa tygodnie; akurat przed ważnym walnym zgromadzeniem akcjonariuszy

Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której strona spółki akcyjnej nie działa przez dwa tygodnie; akurat przed ważnym walnym zgromadzeniem akcjonariuszyźródło: ShutterStock

Nałożenie na wszystkie spółki akcyjne obowiązku prowadzenia stron internetowych może przynieść oczekiwany skutek w postaci wzrostu transparentności na rynku kapitałowym. Jest wszakże jeden warunek. Przygotowany w resorcie Zbigniewa Ziobry projekt musi zostać istotnie zmodyfikowany.

Przypomnijmy, w lutym w DGP poinformowaliśmy, że projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych przewiduje nie tylko zmiany dotyczące akcji na okaziciela, lecz także informatyczną rewolucję dla 10 tys. podmiotów. Powód? Projektowany art. 5 par. 5 k.s.h. Zgodnie z nim spółka akcyjna będzie miała obowiązek publikować wymagane przez prawo lub jej statut ogłoszenia pochodzące od spółki także na swojej stronie internetowej w miejscu wydzielonym na komunikację z akcjonariuszami. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że w końcu wszystkie będą musiały mieć swoje miejsce w sieci.

Już to budzi kontrowersje. Eksperci zastanawiają się bowiem, po co małemu zakładowi meblarskiemu prowadzonemu w postaci spółki akcyjnej, który jest rodzinnym biznesem, strona internetowa? I czy ma sens nakładanie dotkliwych kar na tych, którzy na bieżąco nie będą aktualizowali witryny? Z projektowanych przepisów wynika, że za nieumieszczenie sprawozdania finansowego w określonym terminie zarządzający będzie mógł usłyszeć nawet wyrok ograniczenia wolności.

– O ile obecnie zgodnie z art. 4023 k.s.h. istnieje obowiązek prowadzenia własnej strony internetowej przez spółkę publiczną, o tyle rozszerzenie go na wszelkie spółki akcyjne może budzić wątpliwości. Przede wszystkim z punktu widzenia pewnej uciążliwości i kosztów – przyznaje dr Szymon Syp, założyciel Korporacyjnie.pl oraz jeden z twórców Antitrust.pl. Mimo wszystko ekspert uważa, że propozycja resortu zasługuje na aprobatę. Raz, że zmiana przyczyni się do zwiększenia transparentności w relacjach spółka-akcjonariusze. A dwa – w przyszłości strona internetowa będzie mogła zastąpić kosztowny obowiązek publikowania ogłoszeń w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Gipps(2017-03-09 20:15) Zgłoś naruszenie 00

    Jo,jo! Tek trzym! Strona będzie musiała być pod FACHOWĄ opieką informatyczną (standard W3, protokół HTTPS, silne zabezpieczenie przed włamaniami, i podobne "bzdurki"). Być może realizator będzie chciał też odciąć się od pewnych niebezpieczeństw i wymusi na zleceniodawcy posiadanie podpisu elektronicznego do certyfikowania zgłoszonych mu do publikacji zmian. Ciekawe, na ile takie publikacje będą tańsze od ogłoszeń w MSiG.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane