statystyki

Spółki akcyjne zawsze z www? Błąd 404 w pomyśle Ministerstwa Sprawiedliwości

autor: Patryk Słowik09.03.2017, 07:37; Aktualizacja: 09.03.2017, 08:07
Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której strona spółki akcyjnej nie działa przez dwa tygodnie; akurat przed ważnym walnym zgromadzeniem akcjonariuszy

Łatwo wyobrazić sobie sytuację, w której strona spółki akcyjnej nie działa przez dwa tygodnie; akurat przed ważnym walnym zgromadzeniem akcjonariuszyźródło: ShutterStock

Nałożenie na wszystkie spółki akcyjne obowiązku prowadzenia stron internetowych może przynieść oczekiwany skutek w postaci wzrostu transparentności na rynku kapitałowym. Jest wszakże jeden warunek. Przygotowany w resorcie Zbigniewa Ziobry projekt musi zostać istotnie zmodyfikowany.

Przypomnijmy, w lutym w DGP poinformowaliśmy, że projekt nowelizacji kodeksu spółek handlowych przewiduje nie tylko zmiany dotyczące akcji na okaziciela, lecz także informatyczną rewolucję dla 10 tys. podmiotów. Powód? Projektowany art. 5 par. 5 k.s.h. Zgodnie z nim spółka akcyjna będzie miała obowiązek publikować wymagane przez prawo lub jej statut ogłoszenia pochodzące od spółki także na swojej stronie internetowej w miejscu wydzielonym na komunikację z akcjonariuszami. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że w końcu wszystkie będą musiały mieć swoje miejsce w sieci.

Już to budzi kontrowersje. Eksperci zastanawiają się bowiem, po co małemu zakładowi meblarskiemu prowadzonemu w postaci spółki akcyjnej, który jest rodzinnym biznesem, strona internetowa? I czy ma sens nakładanie dotkliwych kar na tych, którzy na bieżąco nie będą aktualizowali witryny? Z projektowanych przepisów wynika, że za nieumieszczenie sprawozdania finansowego w określonym terminie zarządzający będzie mógł usłyszeć nawet wyrok ograniczenia wolności.

– O ile obecnie zgodnie z art. 4023 k.s.h. istnieje obowiązek prowadzenia własnej strony internetowej przez spółkę publiczną, o tyle rozszerzenie go na wszelkie spółki akcyjne może budzić wątpliwości. Przede wszystkim z punktu widzenia pewnej uciążliwości i kosztów – przyznaje dr Szymon Syp, założyciel Korporacyjnie.pl oraz jeden z twórców Antitrust.pl. Mimo wszystko ekspert uważa, że propozycja resortu zasługuje na aprobatę. Raz, że zmiana przyczyni się do zwiększenia transparentności w relacjach spółka-akcjonariusze. A dwa – w przyszłości strona internetowa będzie mogła zastąpić kosztowny obowiązek publikowania ogłoszeń w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Gipps(2017-03-09 20:15) Zgłoś naruszenie 00

    Jo,jo! Tek trzym! Strona będzie musiała być pod FACHOWĄ opieką informatyczną (standard W3, protokół HTTPS, silne zabezpieczenie przed włamaniami, i podobne "bzdurki"). Być może realizator będzie chciał też odciąć się od pewnych niebezpieczeństw i wymusi na zleceniodawcy posiadanie podpisu elektronicznego do certyfikowania zgłoszonych mu do publikacji zmian. Ciekawe, na ile takie publikacje będą tańsze od ogłoszeń w MSiG.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane