statystyki

Porządkując działkę należy zachować umiar

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz13.10.2016, 19:00
liście

W ramach porządków na działce właścicielowi nie wolno więc prowadzić prac powodujących wydzielanie nieprzyjemnych zapachów i gryzących oparówźródło: ShutterStock

Zmiana właściciela nieruchomości to nic niezwykłego. Jeżeli jednak nowi sąsiedzi prowadzą jesienne prace porządkowe bez poszanowania osób mieszkających obok, można zwrócić im uwagę. Dym i brzydki zapach mogą stanowić podstawę do żądania zaprzestania działań.

Nie da się wyeliminować wszystkich niedogodności, które mogą wystąpić podczas jesiennych porządków na działce, ponieważ ograniczy to prawa sąsiada do swobodnego dysponowania własną posesją. Zabronione są jedynie zakłócenia uważane powszechnie za bardzo uciążliwe, przekraczające – oceniając obiektywnie – przeciętną miarę. Zakazem nie są objęte te, z którymi każdy sąsiad powinien liczyć się w konkretnych warunkach (np. zwykły hałas powodowany kosiarką do trawy).

Wykonywane działania nie mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. W ramach porządków na działce właścicielowi nie wolno więc prowadzić prac powodujących wydzielanie nieprzyjemnych zapachów i gryzących oparów. Jeśli zatem na posesję pani Danuty przedostaje się z sąsiedniej nieruchomości duszący dym i swąd, może domagać się zaprzestania palenia odpadów. W tej sprawie powinna zwrócić się do sąsiadów na piśmie, aby potem w sądzie (w sprawie o zaprzestanie takich działań, zaniechanie naruszeń i przywrócenie stanu zgodnego z prawem) przedstawić dowód potwierdzający bezskuteczne interwencje.

Na terenie ogrodów i działek śmieci nie wolno spalać nie tylko dlatego, że zakłóca to korzystanie z sąsiednich nieruchomości ponad przeciętną miarę. Jeśli np. w gminie prowadzone jest zbieranie odpadów ulegających biodegradacji, to należy je oddać i zapłacić za wywóz. Zabronione jest spalanie na terenie posesji butów i odzieży, plastikowych butelek i opakowań, gumowych opon, folii oraz kartonów – nie tylko wydzielają nieprzyjemne zapachy, ale dramatycznie zanieczyszczają środowisko. Ognia nie wolno rozpalać blisko zabudowań i dróg, bo przedostający się tam dym ogranicza widoczność i może być przyczyną wypadków. Na terenie niektórych gmin obowiązuje również zakaz palenia ognisk. Regulują to lokalne przepisy, których właściciele działek, posesji i innych nieruchomości muszą przestrzegać. Za złamanie zakazu grozi kara pieniężna. Natomiast sprawę palenia ognisk w ogrodach działkowych regulują najczęściej regulaminy, które np. zezwalają na spalanie części chorych roślin lub zaatakowanych przez szkodniki. 


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane