statystyki

Adres firmy musi być aktualny

autor: Ewa Maria Radlińska23.09.2016, 00:00; Aktualizacja: 23.09.2016, 06:59

Obowiązek dochowania należytej staranności przez spółkę i ujawniania danych w Krajowym Rejestrze Sądowym nie zostaje uchylony, gdy członkami jej zarządu są obcokrajowcy.

TEZA Decyzja o rozpoczęciu działalności gospodarczej w innym kraju wiąże się z obowiązkiem przedsięwzięcia szczególnej staranności w uzyskaniu wiedzy na temat uwarunkowań prawnych związanych z prowadzoną działalnością, w tym obowiązków rejestrowych.

STAN FAKTYCZNY Była to sprawa z powództwa spółki przeciwko drugiej spółce o zapłatę. Powodowa firma uzyskała nakaz zapłaty. Pozwana wniosła sprzeciw, ale po terminie. W rejestrze przedsiębiorców znajdował się bowiem jej stary adres, na który nakaz został doręczony. Spółka złożyła więc razem ze sprzeciwem wniosek o przywrócenie terminu do jego wniesienia.

Sąd rejonowy oddalił wniosek i odrzucił sprzeciw. Uzasadnił, że wniosek o przywrócenie terminu był nieuzasadniony, albowiem niedochowanie terminu było przez firmę zawinione. Nie zadbała bowiem o ujawnienie w KRS zmiany adresu, i nie tłumaczy tego niewiedza prezesa spółki o takim obowiązku.

Pozwana wniosła zażalenie. Podnosiła, że prezes zarządu spółki jest obcokrajowcem, któremu nie były wiadome obowiązki rejestrowe.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane