statystyki

Adwokat może nie być najlepszym notariuszem

autor: Emilia Świętochowska22.09.2016, 16:00
adwokat, prawnik, radca prawny, biznes

Nie ma unijnej definicji zawodu adwokata, twierdzi rzecznik generalny TSUEźródło: ShutterStock

Państwa członkowskie UE mogą zastrzec dla rejentów sporządzanie poświadczeń podpisów. Takie ograniczenie nie stoi w sprzeczności ze swobodą świadczenia usług przez adwokatów i radców prawnych – twierdzi rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Maciej Szpunar w swojej najnowszej opinii.

Została ona wydana na kanwie sprawy Leopoldine G. Piringer, właścicielki połowy działki w Austrii, która złożyła wniosek o wpis do austriackiej księgi wieczystej. Jej podpis w dokumencie został poświadczony przez czeskiego adwokata. Ten zgodnie ze swoim prawem krajowym umieścił na nim adnotację zawierającą m.in. datę urodzenia wnioskodawczyni i dokumenty potwierdzające jej tożsamość.

Austriacki sąd rejonowy oddalił jednak wniosek Piringer, twierdząc, że jej podpis nie został poświadczony notarialnie, jak wymagają tego przepisy krajowe. Sąd drugiej instancji utrzymał w mocy to postanowienie. Jego zdaniem nawet jeśli oświadczenie o autentyczności podpisu stanowi dokument urzędowy w rozumieniu prawa czeskiego, to nie jest nim w świetle regulacji austriackich.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Jakub_na_utrzymaniu_TATY(2016-09-22 17:37) Zgłoś naruszenie 71

    nie po to odbywam aplikacje notarialne z zamiarem kasowania po 20 zł za poświadczenie podpisu, żeby mi papug zabierały chleb !

    Odpowiedz
  • Ania na utrzymaniu taty(2016-09-22 20:15) Zgłoś naruszenie 10

    Tak stawki są bardzo niskie klienci chcą aby im obniżać do ceny kilograma kiełbasy

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane