statystyki

Jak pokonać niektóre przeszkody małżeńskie

autor: Adam Sroga25.09.2016, 14:00
podatki, małżeństwo

Zasadą dopuszczającą zawarcie małżeństwa jest ukończenie przez zainteresowanych 18. roku życiaźródło: ShutterStock

Istnieje wiele okoliczności, które uniemożliwiają zawarcie małżeństwa. Są wśród nich wiek, pokrewieństwo, powinowactwo czy choroba jednego z narzeczonych. Tylko sąd może uznać je za nieistotne i zezwolić na ślub.

Dla zawarcia małżeństwa niezbędne jest złożenie przez mężczyznę i kobietę, jednocześnie obecnych, przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński. Przepisy określają, jakie wymogi powinni spełnić nupturienci (osoby mające zawrzeć związek małżeński). Określają też przeszkody do zawarcia małżeństwa. Część z nich ma charakter bezwzględny, natomiast część może być usunięta w drodze zezwolenia sądu.

Przeszkoda wieku

Zasadą dopuszczającą zawarcie małżeństwa jest ukończenie przez zainteresowanych 18. roku życia. Brak przepisowego wieku w odniesieniu do mężczyzny ma charakter przeszkody bezwzględnej. Z kolei kobieta, która ukończyła 16. rok życia, może wystąpić do sądu opiekuńczego o udzielenie zezwolenia na zawarcie małżeństwa. Sąd zezwoli na zawarcie małżeństwa, jeśli uzna, że zachodzą ważne powody, a ponadto zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny.

„Ważne powody” nie zostały sprecyzowane ustawowo. W praktyce sądowej przesłanką dominującą jest ciąża kobiety. Samo jednak jej stwierdzenie nie wystarczy jeszcze do udzielenia zezwolenia małoletniej wnioskodawczyni. Konieczne jest ponadto potwierdzenie, że zamierzone małżeństwo nie nasuwa uzasadnionych zastrzeżeń. Uczucie miłości łączące nupturientów powiązane z ich ustabilizowaną sytuacją finansową i dużą dojrzałością społeczną, pragnienie posiadania potomstwa, posiadanie potomstwa zrodzonego już wcześniej z nieformalnego związku – to inne częste przyczyny, które uzasadniają pozytywne rozpatrzenie wniosku przez sąd.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Arletta Bolesta(2016-09-26 11:33) Zgłoś naruszenie 11

    Witam, z kolei odnośnie przeszkód w kościelnym prawie małżeńskim zapraszam również na mój blog. dr Arletta Bolesta adwokat kościelny

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane