statystyki

"Ślub od pierwszego wejrzenia" - show, które budzi wątpliwości prawników

autor: Anna Krzyżanowska12.09.2016, 07:17; Aktualizacja: 12.09.2016, 08:55
małżonkowie, młoda para

Zgodnie z art. 4 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, małżeństwo przed kierownikiem USC nie może być zawarte przed upływem miesiąca od dnia, w którym przyszli mąż i żona złożą pisemne zapewnienie, że nie wiedzą o istnieniu przeszkód dla wstąpienia w związekźródło: ShutterStock

Czy chęć udziału w medialnym show wystarczy do zawarcia ważnego związku małżeńskiego? Prawnicy mają poważne wątpliwości.  „Ślub od pierwszego wejrzenia” to program telewizji TVN, którego emisja miała wystartować wraz z nową, jesienną ramówką.

Jego formuła zakłada, że eksperci łączą w pary nieznające się osoby. Dopasowani szczęśliwcy lądują zaś na ślubnym kobiercu. – Poznają się w dniu swojego ślubu w urzędzie stanu cywilnego. Małżeństwo jest zawierane przed urzędnikiem USC. Po miesiącu pary decydują, czy chcą nadal pozostać razem – opisuje zasady programu Magdalena Belka z biura prasowego TVN.

Oglądalność kontra instytucja

Wrześniowa data premiery została jednak przesunięta. Powód? – Trochę mamy z tym programem kłopotów. Prawne były największe – przyznał niedawno Edward Miszczak, dyrektor programowy TVN. Dodał, że stacja miała m.in. problemy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, które rozesłało po urzędach stanu cywilnego okólnik z wezwaniem do nieudzielania ślubów uczestnikom programu.

Jak się okazuje, nie tylko resort ma wątpliwości co do przyjętej formuły „Ślubu od pierwszego wejrzenia”. Mnożą je eksperci, których zapytaliśmy o opinię. – Nie znam regulaminu programu. Jestem jednak bardzo ciekawa, jak produkcja rozwiązała chociażby kwestię oświadczenia o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa – zastanawia się Agata Rewerska, adwokat.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • ada(2016-11-06 11:20) Zgłoś naruszenie 112

  KTO PONOSI ODPOWIEDZIALNOŚĆ JAK KTÓRAŚ Z OSÓB ZARAZI SIĘ WIRUSEM AIDS , HPV ,CZY ŻÓŁTACZKI. TE KOBIETY TO NIE PROSTYTUTKI , ABY MIAŁY UPRAWIAĆ SEKS W NOC POŚLUBNĄ Z NIEZNANYM SOBIE FACETEM I UDAWAĆ ,ŻE JEST OK. TO PROMOWANIE PATOLOGICZNYCH ZACHOWAŃ. PROGRAM BEZNADZIEJNY DLA LUDZI . KTÓRZY NIE MAJĄ ŻADNYCH ZAINTERESOWAŃ I ŻYJĄ ŻYCIEM OBCYCH SOBIE LUDZI.WIADOMO Z GÓRY , ŻE WSZYSTKIE PARY SIĘ ROZWIODĄ I NIE TRZEBA BYĆ PSYCHOLOGIEM TYLKO WYSTARCZY TROCHĘ ZDROWEGO ROZSĄDKU.

  Odpowiedz
 • GOŚĆ(2016-11-08 14:56) Zgłoś naruszenie 52

  CHORY PROGRAM!

  Odpowiedz
 • ktostam(2017-11-15 03:20) Zgłoś naruszenie 40

  ten program jest na licencji i wszystko w nim jest wyrezyserowane, aktorzy udaja malzenstwo i rodzicow i wszystko jest ok. Warto zwrocic uwage na pewne smaczki uchylajace wiarygodnosc calosci, np. w 2 sezonie na teneryfie ta para ktora za czesto negowala obecnosc kamer

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane