Materialne wymagania prawników. Piękne mieszkanie i luksusowy samochód? Jaworski: Do tego dochodzi się latami

autor: Piotr Szymaniak17.09.2016, 08:30
prawnik; adwokat

"Zawsze jest tak, że jest pewien ideał, do którego się dąży, i normalne życie, w którym trudno tym wymaganiom sprostać"źródło: ShutterStock

Opowiadało się tym młodym prawnikom, że pieniądze leżą na ulicy i wystarczy się po nie schylić. Na ogół każdy, kto przychodzi do zawodu, myśli, że natychmiast można mieć luksusowy samochód i piękne mieszkanie. No owszem, można, ale do tego dochodzi się latami ciężkiej pracy - mówi w wywiadzie dla DGP Czesław Jaworski były prezes Naczelnej Rady Adwokackiej. W PRL reprezentował działaczy opozycji oskarżanych w procesach politycznych.

Długo nie było pana w Polsce?

Dwa tygodnie.

Gdy po powrocie czytał pan w gazetach o aferze reprywatyzacyjnej, w której w rolach głównych występują dziekan warszawskiej ORA, siostra znanego mecenasa i urzędniczka Ministerstwa Sprawiedliwości, to co pan czuł? Wstyd? Oburzenie?

Raczej zaniepokojenie. Mamy do czynienia z wielorakimi problemami, i to zarówno z punktu widzenia formalnoprawnego, jak i naszych wyśrubowanych zasad etyki adwokackiej. Sprawie nadano też niebywały rozgłos, nie czekając na jej dokładne wyjaśnienie. Wyciągnięto już w zasadzie potępiające wnioski.

Zbyt szybko?

Wydaje mi się, że samo zaalarmowanie opinii publicznej na pewno było konieczne. Natomiast zdecydowane wypowiadanie się w pewnych sprawach było zbyt pochopne. Przynajmniej takie odnosiłem wrażenie. W tej chwili mamy lekkie opamiętanie. Sprawa jest dokładnie badana. Trzeba wyjaśnić, dlaczego tak się stało, oraz zastanowić się, co zrobić, by uniknąć takich sytuacji w przyszłości.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • EWA (2016-09-17 10:12) Zgłoś naruszenie 129

    czyli, ze nadal licza przyszle papugi na lupienie Polakow i na przyzwalanie na to? bo jak wytlumaczyc taka cene za te pozbawione honoru stolki?

    Odpowiedz
  • Teo(2016-09-17 10:34) Zgłoś naruszenie 138

    Weź się za naukę, przygotuj do aplikacji, zdaj egzamin po aplikacji i nie zazdrość innym. A powiem Ci, że nie jest to łatwe. A, jeszcze zapłać za aplikacje, za egzaminy itp.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • E eel(2016-09-17 11:36) Zgłoś naruszenie 1621

    Adwokaci i radcowie mają w Polsce jak pączki w maśle. Państwo przepędza im konkurencje, zakazując innym podejmowania działalności gospodarczej w zakresie pełnomocnictwa sądowego. No to jak nie będą mieli dobrze. Wystarczy podejść pod byle kancelarie. Stoją fury po 100 000. Politycy - przyjaciele korporacji dbają o to, żeby monopol nigdy się nie skończył.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Zev(2016-09-17 16:16) Zgłoś naruszenie 141

    No dobrze sie stalo , ze mnie pan prezes Jaworski uswiadomil - bo myslalem, ze do dobrobytu dochodzi sie dzieki " tikom " z dzialkami !

    Odpowiedz
  • normalny(2016-09-17 16:43) Zgłoś naruszenie 143

    Jak ten Pan jest zepsuty do szpiku kości,On nadal tkwi w przekonaniu że jest z kasty nadludzi.

    Odpowiedz
  • sebo(2016-09-19 08:28) Zgłoś naruszenie 50

    Chyba nie widzi problemu, bo jest bogaty. Jak prawnik mam przychód miesięczny 3000 zł, czasem wpadnie coś za sprawę, dwa trzy razy w roku, po odliczeniu kosztów i skladek dochód jest niższy niż minimalną krajowa. Oczywiście umowa śmieciowa czyli jak etat ale na fakturę. Nie chodzi o luksus tylko normalne życie, w luksusie żyją tacy jak on z pracy innych bo wcześniej zaczął i być może latami dochodził do swojej pozycji, nikt mu tego nie zabiera.

    Odpowiedz
  • Puńcia(2016-09-19 18:07) Zgłoś naruszenie 22

    A SĄDY POTRAFIĄ WYDAWAĆ ORZECZENIA JAKIE CHCĄ I KOMORNICĄ ROBIĄ CO CHCĄ I TAK DZIAŁA PAŃSTWO PRAWA BY CWANIAKOM BYŁO oj jak mi DOBRZE.

    Odpowiedz
  • zdegustowany(2016-09-20 17:23) Zgłoś naruszenie 10

    Nie o pieniądze chodzi. Najgorsze co się stało " przez okres działania korporacji w systemie państwa komunistycznego" to BRAK ETYKI w takich wolnych zawodach jak lekarze, prawnicy ( wszelkich korporacji), policjanci, wojskowi i urzędnicy. Niby coś tam mają zapisane w " swoich etykach" ale nie ma już nikogo kto by te zasady egzekwował, a w wielu przypadkach o tym decydują tzw. " sitwy". Albo kogoś skazują na niebyt, albo bronią wbrew oczywistym faktom. A tak nawiasem widział ktoś oficera w galowym mundurze np. z żoną w teatrze, operze ? Wstydzą się ? O czym to świadczy ?

    Odpowiedz