statystyki

Pomoc prawnika wcale nie musi kosztować

autor: Patrycja Dudek11.07.2016, 09:00; Aktualizacja: 11.07.2016, 09:04
prawo

Obowiązek przerwania aktywności zawodowej w trakcie pobierania emerytury dotyczy jedynie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.źródło: ShutterStock

Pan Jan, 67-letni emeryt z Mławy, wciąż jest w pełni sił. Rozważa założenie własnej działalności gospodarczej, ale nie wie, jak to wpłynie na jego prawo do emerytury. Słyszał o darmowej pomocy prawnej, ale nie wie, czy może z niej skorzystać i czy poradnictwo obejmuje swoim zakresem jego wątpliwości.

Od 1 stycznia w całej Polsce funkcjonują 1524 punkty, w których można uzyskać darmową poradę prawną. Ich utworzenie jest rezultatem wejścia w życie ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości, zakładającej stworzenie ogólnopolskiego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Punkty pomocy prawnej funkcjonują w każdym powiecie (minimum dwa) i są czynne pięć dni w tygodniu przez co najmniej cztery godziny dziennie.

Uprawnionymi do skorzystania z bezpłatnego poradnictwa są:

● osoby, które ukończyły 65 lat, i te, które nie ukończyły jeszcze 26. roku życia;

● ubodzy (osoby, które w poprzednim roku miały przyznane świadczenie z pomocy społecznej);

● członkowie wielodzietnych rodzin, którzy legitymują się ważną kartą dużej rodziny;

● kombatanci i osoby będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz weterani;

● osoby, które znalazły się w sytuacji zagrożenia i poniosły straty materialne w wyniku klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej.

Osoby te są uprawnione do otrzymania darmowej pomocy prawnej na terenie całego kraju – niekoniecznie w miejscu zamieszkania. Mogą więc zwrócić się o poradę prawną w dowolnej gminie. Warunkiem otrzymania pomocy jest wykazanie, że jest się do niej uprawnionym. W związku z tym do punktu pomocy prawnej trzeba zabrać ze sobą dokumenty poświadczające status osoby uprawnionej. Mogą nimi być:


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane