statystyki

TSUE: O unieważnienie związku małżeńskiego może wystąpić osoba trzecia

autor: Emilia Świętochowska18.10.2016, 16:00
ślub, cerremonia, obrączka

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podkreślił, że osoba trzecia, tak jak powódka w rozpatrywanej sprawie, może mieć interes prawny w unieważnieniu małżeństwa nawet po śmierci jednego z małżonkówźródło: ShutterStock

O unieważnienie związku małżeńskiego może wystąpić osoba trzecia, ale jeśli zrobi to w sądzie kraju, w którym mieszkali małżonkowie – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Cztery lata temu pewna Polka wniosła do warszawskiego sądu okręgowego pozew o unieważnienie związku małżeńskiego zawartego w Paryżu w 1956 r. przez niejakiego Stefana Czarneckiego i Marie Louise Czarnecką. Powódka, spadkobierczyni zmarłej pierwszej żony Czarneckiego, twierdziła, że mężczyzna (także już nieżyjący) był bigamistą, gdyż jego pierwsze małżeństwo nie zostało rozwiązane. A wobec tego drugi związek małżeński Czarneckiego powinien zostać unieważniony.

Kurator Stefana Czarneckiego i druga żona przekonywali, że powództwo jest niedopuszczalne, gdyż sąd w Warszawie nie ma w tej sprawie jurysdykcji. Ich zdaniem zgodnie z unijnym rozporządzeniem dotyczącym jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich (nr 2201/2003) pozew powinien zostać wniesiony w państwie, w którym małżonkowie ostatnio zamieszkiwali, albo w państwie pobytu strony przeciwnej. W każdym razie właściwy w tym przypadku byłby sąd francuski. Warszawski sąd jednak nie podzielił tych argumentów, choć ostatecznie pozew oddalił jako bezzasadny, uznając, że pierwsze małżeństwo zostało rozwiązane.

Powódka odwołała się od wyroku, zaś sąd apelacyjny nie miał pewności, które sądy mają jurysdykcję, w przypadku gdy powództwo zostało wniesione po śmierci jednego z małżonków. Nie było też jasne, czy w świetle unijnego rozporządzenia pozew o unieważnienie małżeństwa może zostać złożony przez inną osobę niż jeden z małżonków. Wątpliwości te miał rozstrzygnąć TSUE.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane