statystyki

Mieszkanie dla studenta z pisemną umową

autor: Bożena Wiktorowska08.09.2016, 11:46; Aktualizacja: 08.09.2016, 12:03
student sesja

Wielu właścicieli nieruchomości zaznacza w umowie, że najemca zobowiązuje się wykonać na swój koszt drobne naprawy i remontyźródło: ShutterStock

W październiku zaczynam studia na jednej z warszawskich uczelni. Nie dostałem miejsca w akademiku, więc szukam mieszkania. Pierwszy raz będę wynajmować lokum od obcych ludzi. Na co muszę zwrócić szczególną uwagę – pyta pan Michał.

Wrzesień to czas wzmożonych poszukiwań mieszkań do wynajęcia. Jak ostrzega Andrzej Piórecki, prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, na osoby niedoświadczone w zawieraniu tego typu transakcji czyha wiele pułapek. Pojawiają się np. pseudoagencje nieruchomości, pobierające opłaty – od 100 do 500 zł – za podanie, najczęściej nieaktualnego, adresu lokalu do wynajęcia. Należy bezwzględnie unikać tego typu ofert, bo nawet przy zgłoszeniu sprawy do organów ścigania ze względu na niską szkodę finansową policyjne śledztwa są zwykle umarzane. Warto też zachować szczególną ostrożność w przypadku ogłoszeń z bardzo atrakcyjną cenowo ofertą. Nie można także w sposób bezkrytyczny podchodzić do zdjęć przedstawiających wynajmowane mieszkania. Zdarzały się przypadki, że oszuści jako ilustracje nieruchomości wykorzystywali fotografie z magazynów wnętrzarskich. I dlatego eksperci radzą dokładnie sprawdzić wynajmującego.

Jak tłumaczy Andrzej Piórecki, podstawą do oceny wiarygodności wynajmującego jest umowa. Powinny się w niej znaleźć zarówno dane osobowe studenta, jak i właściciela mieszkania. Wynajmujący ma także prawo sprawdzić akt notarialny i księgę wieczystą potwierdzające prawo do lokum. Coraz popularniejsze stają się umowy najmu okazjonalnego. Podpisując taki dokument, właściciel mieszkania zyskuje gwarancję, że w razie rozwiązania umowy lokator opuści mieszkanie, co ten poświadcza notarialnie, a wynajmujący ma pewność, że ustalona wysokość czynszu może ulec zmianie tylko w przypadkach ściśle określonych w umowie.

Ważne jest również sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego, który obu stronom umowy najmu pozwoli uniknąć problemów z oceną stanu nieruchomości przed rozpoczęciem współpracy i po jej zakończeniu. Ten dokument opisuje stan faktyczny lokalu i jego wyposażenia. Warto w nim zawrzeć jak najdokładniejszy opis mieszkania oraz ewentualne istniejące zniszczenia (ścian, podłóg, mebli, wyposażenia). Im bardziej szczegółowy będzie opis, tym łatwiej będzie się rozliczyć na koniec wynajmu. W protokole zapisywany jest też stan liczników, dzięki czemu najemca pokryje tylko rzeczywiste koszty użytkowania nieruchomości. Warto także załączyć dokumentację zdjęciową, która w razie wątpliwości co do początkowego stanu lokalu powinna pomóc je rozwiać.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane