statystyki

Łatwiej i szybciej otrzymamy odpis aktu stanu cywilnego

autor: Piotr Pieńkosz13.09.2016, 11:30; Aktualizacja: 13.09.2016, 12:17
ślub, małżeństwo

1,96 proc. - taki odsetek aktów sporządzonych w latach 1946–2013 przeniesiono do centralnego rejestru z gminnych ewidencjiźródło: ShutterStock

Słyszałem niedawno, że można prędzej otrzymać odpis aktu stanu cywilnego. Czy to prawda i skąd to przyspieszenie – pyta pan Rafał.

Odbywająca się od przeszło roku informatyzacja rejestrów stanu cywilnego docelowo ma usprawnić przepływ zgromadzonych tam informacji. Akty są dygitalizowane i stopniowo przenoszone do jednego centralnego rejestru, który zastąpi bazy prowadzone przez poszczególne gminy. Ma to swoje zalety: umożliwia choćby uzyskanie odpisu aktu w dowolnym urzędzie stanu cywilnego w Polsce, a nie jedynie w tej jednostce, gdzie go wytworzono. Wygoda jednak kosztuje. Proces wymaga przerobienia ogromnej liczby aktów stanu cywilnego wytworzonych od lat 50. ubiegłego stulecia. Z szacunków rządu wynika, że przy obecnym tempie przenoszenia ich do ogólnopolskiego systemu całość zajmie około 30 lat!

Informatyzacja spowodowała niespodziewane problemy dla osób, które chciały uzyskać odpisy aktów stanu cywilnego. Zanim bowiem urząd dokument wydał, najpierw musiał przeprowadzić migrację określonych aktów do wspomnianego centralnego rejestru stanu cywilnego, co wydłużało proces załatwienia sprawy. Tego typu problemy występowałyby nadal aż do czasu zakończenia procesu cyfryzacji aktów stanu cywilnego, co – jak zaznaczono wyżej – jeszcze potrwa. Dlatego ustawodawca postanowił zareagować i wprowadzić doraźne rozwiązania mające obowiązywać w okresie przejściowym, czyli w czasie gdy urzędy dokonują migracji aktów. Oprócz regulacji istotnych z punktu widzenia urzędników zdecydowano o ułatwieniach, które mają odczuć bezpośrednio obywatele.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane