statystyki

Lokator straci mieszkanie, jeśli nie płaci lub wszczyna awantury

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz02.09.2016, 19:30
blok mieszkanie nieruchomości

W wyroku nakazującym eksmisję sąd orzeka, czy pozwany ma prawo do otrzymania lokalu socjalnegoźródło: ShutterStock

Jestem właścicielem małej kamienicy i mam problemy z niektórymi lokatorami – nie płacą czynszu i zakłócają spokój pozostałym mieszkańcom. Groziłem rozwiązaniem umowy najmu i eksmisją, ale to nie pomaga. Dlatego postanowiłem doprowadzić do wyeksmitowania najbardziej uciążliwego lokatora, bo mam nadzieję, że pozostali zaczną zachowywać się właściwie. Czy jego zachowanie uzasadnia rozpoczęcie procedury – pyta pan Jan.

Tak. Lokator zajmuje mieszkanie na podstawie umowy najmu, ale w pewnych przypadkach może zostać pozbawiony tytułu prawnego do lokalu. Przyczyny rozwiązania umowy najmu zostały wyszczególnione w ustawie z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego. Mogą to być rażące i uporczywe naruszanie porządku domowego uciążliwe dla pozostałych mieszkańców, stosowanie przemocy wobec osoby mieszkającej w tym samym lokalu (członka rodziny, osoby bliskiej albo innej osoby wspólnie gospodarującej) bądź niepłacenie czynszu. Wypowiedzenie jest możliwe także wtedy, gdy najemca wynajął, podnajął albo oddał do bezpłatnego używania wynajmowany lokal albo jego część bez pisemnej zgody właściciela.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane