statystyki

Białecki: Cyfryzacja oznacza pewniejszy obrót prawny

autor: Mariusz Białecki06.09.2016, 07:19; Aktualizacja: 06.09.2016, 07:47
Notariat jest zawodem prawniczym najbardziej związanym z papierową formą dokumentu.

Notariat jest zawodem prawniczym najbardziej związanym z papierową formą dokumentu.źródło: ShutterStock

Nowe przepisy dotyczące elektronicznego postępowania wieczystoksięgowego, na podstawie których notariusze, komornicy sądowi i naczelnicy urzędów skarbowych składają wnioski o wpis do księgi wieczystej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, weszły w życie 1 lipca 2016 r. Przez pierwsze dwa miesiące funkcjonowania systemu złożono już – według danych Ministerstwa Sprawiedliwości – ponad 168 tys. e-wniosków o wpis do Elektronicznych Ksiąg Wieczystych (EKW).

Celem tej noweli było przede wszystkim wzmocnienie bezpieczeństwa obrotu prawnego. Przed 1 lipca, od momentu podpisania umowy, sprzedaży nieruchomości do pojawienia się informacji o zmianie właściciela w księdze wieczystej mijało kilka dni. Istniało więc ryzyko, że w tym czasie nieruchomość mogła być sprzedana po raz kolejny. Elektroniczne postępowanie wieczystoksięgowe (e.p.w.) pozwala szybciej załatwić sprawę i tym samym zwiększyć bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami. Rejenci mają obowiązek złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej za pomocą systemu teleinformatycznego niezwłocznie po zakończeniu czynności notarialnej, zaś wzmianka o dokonanej zmianie pojawia się w elektronicznej księdze wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości natychmiast po złożeniu wniosku przez notariusza.

Cyfryzacja postępowań wieczystoksięgowych przyczynia się też znacząco do usprawnienia pracy sądów, ponieważ obecnie wniosek o wpis przesyłany jest przez notariuszy w postaci sformalizowanej. Część zawartych w nim danych może być automatycznie przeniesiona do księgi wieczystej, a ponadto nadanie składanym przez rejentów wnioskom jednolitej struktury znacząco upraszcza identyfikowanie zmian i wprowadzanie ich do ksiąg. Przypomnijmy w tym miejscu, że do 1 lipca br. wniosek formułowany był w sposób dowolny – stanowił część aktu notarialnego.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane