statystyki

Sygnaliści powinni być chronieni przed odwetem

autor: Ewa Ivanova01.09.2016, 07:37; Aktualizacja: 01.09.2016, 09:27
prawo

Według HFPC warte rozważenia są także sankcje karne wobec osób represjonujących sygnalistówźródło: ShutterStock

Istnieje pilna potrzeba wprowadzenia kompleksowej regulacji dotyczącej ochrony sygnalistów. Pod pojęciem tym (ang. whistleblower) powinna się kryć każda osoba, która w dobrej wierze ujawni nieprawidłowości zagrażające interesowi publicznemu – wynika z opinii Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

To odpowiedź na prośbę ministerstwa sprawiedliwości o przedstawienie stanowiska w sprawie planowanych zmian legislacyjnych.

– Ministerstwo zadało nam konkretne pytania, ale nie dostaliśmy żadnego projektu – informuje Dominika Bychawska-Siniarska, współautorka opinii i koordynatorka projektu „Europa Praw Człowieka” w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Jedną z podstawowych kwestii, które musi rozstrzygnąć ustawodawca, jest forma regulacji: odrębna ustawa czy przepisy rozproszone w różnych aktach prawnych. Rada Europy i ONZ nie przesądzają, jak powinno to wyglądać. Ważne, by przepisy stanowiły spójną całość. Zdaniem fundacji lepsza byłaby więc odrębna ustawa: jest bardziej czytelna dla adresatów i pozwala na uregulowanie w jednym miejscu także ochrony sygnalistów – niepracowników.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • EWA(2016-09-01 08:54) Zgłoś naruszenie 00

    nie ma kar dla przestepcow , a tepi sie raczej sygnalistow niz ich chroni! - przestepca, majacy pewnosc, ze posiedzi lub zawisnie na szubienicy , nie tak szybko i czesto popelni zbrodnie jaka by nie byla! konsekwentnie zamykac **********

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane