statystyki

Rząd zdecyduje, który resort zajmie się sygnalistami

autor: Ewa Ivanova05.09.2016, 07:22; Aktualizacja: 05.09.2016, 09:33
prawo

Na początku sierpnia minister sprawiedliwości wystąpił do kilkunastu organizacji z prośbą o analizę zagadnień związanych z problematyką sygnalistówźródło: ShutterStock

Miesiąc temu Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do organizacji pozarządowych z prośbą o pomoc przy tworzeniu regulacji mających chronić sygnalistów. Kiedy jednak te zaczęły przedstawiać swoje pomysły, pojawiła się przeszkoda.

– Problematyka sygnalistów wykracza znacznie poza właściwość MS – nie kryje Sebastian Kaleta, rzecznik prasowy szefa resortu.

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak w rozmowie z DGP doprecyzowuje, że tematyka jest szeroka i interdyscyplinarna. Obejmuje m.in. kwestie związane z prawami pracowniczymi. Dlatego to na poziomie rządu musi zapaść decyzja, który resort będzie pilotował prace. MS jest, jak zaznacza, gotowe wziąć wyzwanie na siebie. – Mam nadzieję, że przejdziemy do etapu legislacyjnego – podkreśla Piebiak, odrzucając sugestie, że zapał resortu do sfinalizowania sprawy zmalał.

Na początku sierpnia minister sprawiedliwości wystąpił do kilkunastu organizacji z prośbą o analizę zagadnień związanych z problematyką sygnalistów. W jej ramach przesłał organizacjom szczegółowy, 12-stronicowy kwestionariusz. Pytał w nim o pożądany zakres podmiotowy i przedmiotowy ewentualnej regulacji i inne kwestie (np. środki ochrony sygnalistów, tryb zgłoszenia informacji o nieprawidłowościach czy wprowadzenie sankcji karnych wobec osób represjonujących sygnalistów). Deadline na przygotowanie odpowiedzi był krótki – 3-tygodniowy, co w połączeniu z tym, że był środek okresu urlopowego, sugerowało dużą determinację MS.


Pozostało 21% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane