Ile zarabia prawnik? "Nie można wszystkiego zadekretować, choćby z tego powodu, że wszyscy mają takie same żołądki"

autor: Andrzej Kidyba16.08.2016, 09:59; Aktualizacja: 16.08.2016, 10:16
pieniądze

Tendencja ujawniania wynagrodzeń jest wysoce wątpliwa, jeżeli nie ma systemowego rozwiązania problemuźródło: ShutterStock

Osobiście uważam, że tendencja do ujawniania wynagrodzeń jest wysoce wątpliwa, zwłaszcza gdy wszystko odbywa się na zasadzie łapanki i przypadkowego typowania.

Sprawa zarobków w Polsce od lat budzi emocje. No bo czy może być coś bardziej interesującego, niż możliwość wsadzania nosa w cudze sprawy, powodująca zawiść bądź radość, że komuś jest gorzej? No właśnie, ale czy cudze? Okazuje się, że coraz szersze kręgi osób poddane zostają obowiązkowi transparentności majątku, wynagrodzeń w szczególności. Można to zrozumieć wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze środkami publicznymi i osobami publicznymi. Ale czy postępująca tendencja nie idzie zbyt daleko?

Ostatnio objęła prawnicze grupy zawodowe, przybierając postać pomysłu lustrowania majątków sędziów, a co za tym idzie ich zarobków. Idea zdaje się podobać publice. Należy sobie jednak postawić pytanie: dlaczego akurat sędziów? Jakie kryteria powinny być stosowane w ogóle dla wymogu tworzenia obowiązku składania oświadczeń majątkowych? Mogę zrozumieć argumentację związaną ze źródłem pochodzenia wynagrodzenia. Skoro są to środki budżetowe, to powinno się poddać osoby, które je otrzymują, szczególnej pieczy. No może. Ale skoro tak, to takim obowiązkiem powinni być objęci wszyscy budżetowcy. Co zrobić jednak z radcami prawnymi, których status może być wieloraki: od pracowniczego rozpoczynając, na wolno-zawodowym kończąc. Jeżeli więc radca prawny jest zatrudniony w urzędzie wojewódzkim, źródłem wypłat jego wynagrodzenia jest budżet państwa, to może więc i oni? A może powinno to być zupełnie inne kryterium?

Osobiście uważam, że tendencja ujawniania wynagrodzeń jest wysoce wątpliwa, jeżeli nie ma systemowego rozwiązania problemu, a upublicznianie zarobków odbywa się jedynie na zasadzie łapanki i przypadkowego typowania.

A co z pozostałymi prawnikami? Większość ma określone stawki, które w zależności od humoru władzy są niższe lub wyższe. Te jednak nie dotyczą zawieranych kontraktów między zleceniodawcami a prawnikami, którzy mieliby wykonać określoną pracę. W gruncie rzeczy w tym zakresie decyduje rynek, a podstawą jest umowa między stronami. Czasem musi to poprzedzać wynikający z wewnętrznych procedur przetarg, czasem nie ma takiej potrzeby. Częścią takich zleceń są opinie prawne, które wykorzystywane są w toku jakiegoś postępowania bądź mają rozwiązać problem zleceniodawcy, który nie wie, jak postąpić wobec rozbieżnych stanowisk doktryny, sprzecznych orzeczeń itd.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Inspektor Pracy(2016-08-16 11:27) Zgłoś naruszenie 45

    Tusk a zarobki prawników ale od początku:. On ogłosił :ogłosił, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r zycia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w tych szkodliwych. ............Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to, to podniesie koszty sądowe" Były Minister Budka co oznajmił w Sejmie obecny minister Ziobro wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Jak do tego dodamy ,że „Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą-- a wszystko to o czy przypominam ponownie klepnął ten dyspozycyjny Trybunał Wykształciuchów ....ylko w 2014r bezrobocie spadło ale wg GUS wśród 60 latków wzrosło aż o 8%). Stworzyli w Polsce POlski Obóz Pracy-- tak oto własny Narod zamieniono w Metojków rodem ze satrozytnej Grecji czyl współczesnych niewolników tyle że widząc to wszystko juz nikt nie chce płacic skłądek do ZUSu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane