statystyki

Superprokurator z superuprawnieniami

autor: Maciej Gutowski, Piotr Kardas20.06.2016, 07:19; Aktualizacja: 20.06.2016, 11:23
prawo

Niezależnie od tego, czy wyłączenie jawności było obligatoryjne, czy fakultatywne, to sąd – nigdy strony – decydował, po analizie okoliczności sprawy, czy uzasadnione jest odstąpienie od reguły jawnościźródło: ShutterStock

Inicjatywa poselska po raz kolejny została wykorzystana do wprowadzenia kilku nowalijek do kodeksu postępowania karnego. Druk sejmowy nr 451 (zmieniony drukiem 521 oraz 521-A) zawiera przyjęte przez komisję nadzwyczajną do s praw z mian w kodyfikacjach rozwiązania, z   których część wywoływać może poważne wątpliwości.

Podstawowe zastrzeżenia budzi propozycja dotycząca podstaw kasacji – „uszyta na miarę” dla ministra sprawiedliwości – prokuratora generalnego. W   przepisie art. 523 k.p.k. proponuje się bowiem dodać par. 1a, zgodnie z   którym ograniczenia dotyczące podstaw kasacji wskazane w   art. 523 par. 1 zdanie drugie („kasacja nie może być wniesiona wyłącznie z   powodu niewspółmierności kary”) nie odnoszą się do kasacji wniesionej przez prokuratora generalnego w sprawach o   zbrodnie. Warto przypomnieć, że wedle poprzednio obowiązujących przepisów kasacja nie mogła opierać się wyłącznie na zarzucie niewspółmierności kary lub błędu w ustaleniach faktycznych.

Maciej Gutowski, dziekan ORA w Poznaniu

Maciej Gutowski, dziekan ORA w Poznaniu

źródło: Materiały Prasowe


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • zorientowany(2016-06-20 19:26) Zgłoś naruszenie 70

    To jest dobitny dowód na wprowadzanie - przez pis - rosyjskich standardów do polskiego prawa. Dla każdego prawnika oczywistym jest, że w postępowaniu nadzwyczajnym, jakim jest procedura kasacyjna, przedmiotem oceny mogą być tylko rażące uchybienia proceduralne, mające ewidentny wpływ na treść wyroku bądź zapadłe z obrazą prawa materialnego, a nie zarzuty o wymiarze kary subiektywnie uznawane za błędne. Wymiar kary był już bowiem uprzednio dwukrotnie oceniany przez sąd I instancji i sąd odwoławczy. To naprawdę curiosum, a poza tym, kolejny argument, że dobrze się stało, iż MS nie wykonuje żadnego zawodu prawniczego.

    Odpowiedz
  • Mesjasze(2016-06-20 21:13) Zgłoś naruszenie 22

    SN powinien być uprawniony do zmiany orzeczenie o karze, ale powinno to dotyczyć wszystkich skazań. Wg art. 183 Konstytucji SN sprawuje nadzór nad orzecznictwem sądów powszechnych, więc dla jakich to wartości miałby być nadal ograniczany przez ustawę o SN i kpk co do zakresu tego nadzoru ? Bo kilku nauczycieli napisało uczone książki i chcą, aby je uznano za katechizm ? A może oni mieli mesjańskie objawienie , bo ukazał im się niebiański kodeks, który będą co kwartał nowelizować - po kolejnych objawieniach - no i co kwartał wznawiać poprawione komentarze swojego autorstwa ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane