Gdy ojciec nie łoży na dzieci, alimenty zapłaci ojczym

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz09.08.2016, 12:50; Aktualizacja: 09.08.2016, 12:51
pieniądze

Obowiązek alimentacyjny w stosunku do pasierbów ciąży na ojczymie nawet po ustaniu małżeństwa z biologiczną matką dzieci, np. w razie jej śmierci lub rozwoduźródło: ShutterStock

Pani Olga ma dwie córki z poprzedniego związku. Zamierza ponownie wyjść za mąż za dobrze sytuowanego przedsiębiorcę. – Nowy mąż nie chce adoptować moich dzieci, więc zastanawiam się, czy będą na nim ciążyły jakieś obowiązki w stosunku do nich. Czy powinien łożyć na ich utrzymanie, skoro nie otrzymują alimentów od biologicznego ojca. Czy mogą zostać jego spadkobiercami i przyjąć jego nazwisko – zastanawia się kobieta.

Ojczym powinien łożyć na utrzymanie dzieci pani Olgi, ponieważ w rodzinie mają one takie same prawa jak pozostali członkowie, a mąż matki ma obowiązek zapewnić im odpowiednie warunki rozwoju. Chodzi nie tylko o świadczenia materialne, lecz także o pomoc w wychowywaniu i opiece nad nimi. Na ten temat wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 22 listopada 1968 r., sygn. akt I CR 434/68. Pasierbowie mogą zażądać od ojczyma świadczeń alimentacyjnych, a gdy dobrowolnie nie zechce płacić, pozwać go o alimenty do sądu. Nie muszą przy tym wykazywać, że znajdują się w niedostatku. Jeśli są małoletni, w ich imieniu pozew ma prawo złożyć ich matka.

Sąd jednak przyzna im takie świadczenie tylko wtedy, gdy biologiczni rodzice nie łożą na ich utrzymanie, bo nie mogą tego robić (np. ojciec przebywa w zakładzie karnym i nie ma żadnego dochodu, a matka nie pracuje, bo zajmuje się wychowaniem potomstwa), lub ich możliwości zarobkowe nie wystarczają na zaspokajanie ich potrzeb albo na pokrycie uzasadnionych wydatków na utrzymanie i wychowanie. Wysokość alimentów zostanie ustalona na takich samych zasadach jak od biologicznych rodziców: sąd weźmie pod uwagę możliwości finansowe zobowiązanego do płacenia i uzasadnione potrzeby dzieci. Ale uwaga! Obowiązek alimentacyjny biologicznych rodziców zawsze wyprzedza obowiązek ojczyma lub macochy. Dlatego pasierb może się zwrócić z roszczeniami do ojczyma dopiero w ostatniej kolejności. Takie stanowisko zajmuje Sąd Najwyższy w swoim orzecznictwie, np. w uchwale z 28 maja 1968 r., sygn. akt III CZP 49/ 68.

Obowiązek alimentacyjny w stosunku do pasierbów ciąży na ojczymie nawet po ustaniu małżeństwa z biologiczną matką dzieci, np. w razie jej śmierci lub rozwodu. Jednak w razie rozwodu pani Olgi z mężem zobowiązanym do łożenia na utrzymanie pasierbów sąd nie rozstrzygnie o płaceniu alimentów w wyroku rozwodowym, tak jak zrobiłby to w stosunku do wspólnych dzieci małżonków. Od ojczyma można ich dochodzić w odrębnym procesie.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

 • menda(2016-08-09 19:24) Zgłoś naruszenie 222

  Czyli wychodzi na to, że tylko jelenie i frustraci żenią się z babką z bachorami? Ciekawe czy są tego świadomi :-D Niesamowite jak popierd* jest to polskie prawo. Byle złapać frajera z kasą i go doić pod byle pretekstem. A ten co bachory naklepał może mieć to w d* i nic mu nie zrobią. Ot gunwiany priwiślanski kraik na zadupiu świata.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • erwin(2016-08-09 15:26) Zgłoś naruszenie 1814

  I bez alimentów facet wychodzący za dzieciatą to frajer.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • on(2016-08-10 09:22) Zgłoś naruszenie 121

  Te przepisy to tak w ramach wspierania samotnych rodziców chyba, żeby na pewno pozostali samotni i nikt się z nimi nie związał. Ten sam efekt daje ochrona praw pracowniczych kobiet w ciąży, więc młodych kobiet nikt nie zatrudnia, no i przepis, że rodziny z dziećmi nie można wyrzucić na bruk, nawet jak płaci czynszu, więc na wszelki wypadek rodzinom i młodym małżeństwom mieszkania lepiej nie wynajmować...

  Odpowiedz
 • Separat(2016-08-26 20:51) Zgłoś naruszenie 118

  Temat oburzajacy. Ale jak czytam co niektore "madre" komentarze to zastanawiam sie jakim trzeba byc baranem zeby nazywac dzieci bahorami i jakim trzeba byc czlowiekiem zeby skreslac odrazu matke dzieci, rozwodke?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ktoś (2016-08-09 16:30) Zgłoś naruszenie 100

  Absurd!

  Odpowiedz
 • bogu(2016-08-20 15:52) Zgłoś naruszenie 108

  Tylko osioł bierze sobie na kark obce bachory a kobieta jesli jest rozwódką to bardzo często do małżeństwa się po orostu nie nadaje

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • dziadek(2016-08-10 08:30) Zgłoś naruszenie 60

  ja wiem, ze myślenie to trudne zadanie, ale mam prośbę do rządzących kiedyś, teraz i w przyszłości: jak sadzicie dlaczego tak drastycznie maleje zaufanie szaraków do takich elit jak wy??

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane