statystyki

Jak bronić się przed szantażem korporacyjnym

autor: Sebastian Mikina09.08.2016, 08:44; Aktualizacja: 09.08.2016, 09:41
Spór pomiędzy wspólnikami może stanowić poważny problem dla spółki.

Spór pomiędzy wspólnikami może stanowić poważny problem dla spółki.źródło: ShutterStock

Bywa, że np. wspólnicy mniejszościowi celowo zaskarżają uchwały zgromadzeń. W postępowaniu sądowym spółka może się bronić, stawiając zarzut nadużycia prawa podmiotowego.

Spór pomiędzy wspólnikami może stanowić poważny problem dla spółki. Bez względu na liczbę posiadanych przez danego udziałowca udziałów lub akcji przysługuje mu bowiem m.in. prawo do zaskarżania uchwał zgromadzeń. W praktyce obrotu uprawnienie to stanowi nie tylko instrument ochrony przed wadliwymi uchwałami wspólników, lecz także element nacisku na spółkę lub pozostałych wspólników. Co jednak istotne, aktualna linia orzecznicza pozwala na zajęcie stanowiska, że spółka może skutecznie bronić się przed nadużywaniem uprawnień korporacyjnych także przy powództwie o stwierdzenie nieważności uchwały.

Istota problemu

Zgodnie z art. 252 par. 1 kodeksu spółek handlowych (w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) i art. 425 par. 1 k.s.h. (w przypadku spółki akcyjnej) sprzeczne z ustawą uchwały wspólników mogą zostać uznane za nieważne. Chodzi w tym zakresie o sprzeczność zarówno z przepisami kodeksu spółek handlowych, jak z innymi powszechnie obowiązującymi aktami prawnymi. Naruszenie może dotyczyć zarówno przepisów regulujących kwestie materialne (np. uprawnienia organów spółki), jak i proceduralne (np. sposób zwoływania zgromadzeń). Instrument ten ma z założenia eliminować z obrotu sprzeczne z przepisami prawa uchwały wywołujące najczęściej negatywne skutki dla spółki lub wspólników. Prawo do zaskarżenia uchwały przysługuje m.in. wspólnikom i akcjonariuszom spółki, którzy zagłosują przeciwko uchwale, a po jej powzięciu żądają zaprotokołowania sprzeciwu (art. 250 pkt 2 k.s.h. i art. 422 par. 2 pkt 2 k.s.h.).

Uprawnienie to przysługuje bez względu na liczbę posiadanych udziałów lub akcji. Przysługuje więc także wspólnikom mniejszościowym. Może się okazać, że wola takich wspólników jest odmienna od woli wspólników dominujących oraz interesu spółki.

Zdarza się, że wspólnikom takim w istocie nie zależy na stwierdzeniu nieważności danej uchwały, ale na osiągnięciu korzyści dla siebie poprzez wytaczanie wielu powództw, aż do osiągnięcia celu, jakim może być np. nabycie przez wspólnika dominującego ich udziałów lub akcji po określonej przez nich cenie.

Ryzyko oskarżenia o przekroczenie uprawnień


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane