statystyki

Rozwiązanie spółki cywilnej: Ucieczka przed spłatą długu jest bardzo trudna

autor: Ewa Maria Radlińska12.08.2016, 07:28; Aktualizacja: 12.08.2016, 08:08
prawo

W judykaturze i orzecznictwie utrwalony jest pogląd, że wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej oraz jej rozwiązanie nie zwalniają go z osobistej odpowiedzialności za zobowiązania powstałe przed takim wystąpieniemźródło: ShutterStock

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej oraz jej rozwiązanie nie zwalniają go z osobistej odpowiedzialności za zobowiązania powstałe przed takim wystąpieniem lub rozwiązaniem.

TEZA Zarzut przejęcia długu objętego bankowym tytułem egzekucyjnym może być podstawą zwalczania tytułu wykonawczego jedynie w powództwie opozycyjnym z art. 840 kodeksu postępowania cywilnego, a nie w zażaleniu na postanowienie o nadaniu mu klauzuli wykonalności.

STAN FAKTYCZNY Była to sprawa z powództwa banku przeciwko I. W. i P. G. o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu. Klauzula ta została przez sąd nadana, a dłużniczka I. W. wniosła zażalenie. Podnosiła, że po zawarciu umowy kredytowej z bankiem doszło do zmiany po stronie dłużnika. Na mocy umowy zawartej w formie aktu notarialnego dłużniczka wystąpiła ze spółki cywilnej. W jej miejsce przystąpiła A. G. Nowi wspólnicy, tj. P. G. i A. G., oświadczyli, że zwalniają I. W. z niewykonanych do dnia zawarcia umowy długów, związanych z działalnością spółki. W tej sytuacji klauzula wykonalności powinna być nadana przeciwko P. G. i A. G.

UZASADNIENIE Sąd okręgowy oddalił zażalenie. Wskazał, że sądowa kontrola bankowych tytułów egzekucyjnych, dokonywana w postępowaniu klauzulowym, przeprowadzana jest w ograniczonym zakresie. Sąd nie może dokonywać oceny istnienia i zasadności roszczenia wierzyciela ani obowiązku dłużnika stwierdzonego w tytule egzekucyjnym. Obrona merytoryczna polegająca na zwalczaniu zasadności lub dopuszczalności egzekucji wyraża się w przyznaniu stronie uprawnienia do wniesienia powództwa przeciwegzekucyjnego. Zarzut przejęcia długu objętego bankowym tytułem egzekucyjnym może być zatem podstawą zwalczania tytułu wykonawczego jedynie w powództwie opozycyjnym z art. 840 k.p.c., a nie w zażaleniu na postanowienie o nadaniu mu klauzuli wykonalności.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane