statystyki

Od oferentów nie można wymagać zbyt wiele

03.08.2016, 11:44; Aktualizacja: 03.08.2016, 12:13
urzędnik urząd

Do trybunału trafił spór między spółką Ambisig a Stowarzyszeniem Przedsiębiorców Regionu Pombal w Portugaliiźródło: ShutterStock

TSUE: Notarialne poświadczenie realizacji dostawy czy usługi byłoby nadmiernym utrudnieniem przy ubieganiu się o zamówienie publiczne.

Jak stwierdził TSUE, instytucja rozpisująca przetarg nie może wymagać od potencjalnych wykonawców, by dowodzili, że są zdolni sprostać wymogom zamówienia, przedstawiając zaświadczenie od nabywców, dla których realizowali dostawy lub świadczyli usługi w ciągu trzech ostatnich lat, dodatkowo poświadczone jeszcze przez notariusza, adwokata lub inny organ. Trybunał rozpatrywał wniosek o wykładnię przepisów dyrektywy 2004/18/WE z 31 marca 2004 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych.

Pytanie o wykładnię

Do trybunału trafił spór między spółką Ambisig a Stowarzyszeniem Przedsiębiorców Regionu Pombal w Portugalii. Poszło o to, że spółka nie przedstawiła oświadczenia nabywcy jej usług potwierdzonego przez notariusza czy adwokata, że jest w stanie sprostać zamówieniu wdrożenia systemów zarządzania środowiskiem i jakością oraz platformy technologicznej w kilkunastu spółkach. Takiego oświadczenia wymagało stowarzyszenie, które rozpisało przetarg. I wykluczyło spółkę z postępowania.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane