statystyki

Przetargi: Koniec z fikcyjnym podpieraniem się cudzymi kompetencjami

autor: Sławomir Wikariak21.07.2016, 07:14; Aktualizacja: 21.07.2016, 09:02
Badanie pokazuje też, że posługiwanie się zasobami podmiotów trzecich jest raczej regułą niż wyjątkiem

Badanie pokazuje też, że posługiwanie się zasobami podmiotów trzecich jest raczej regułą niż wyjątkiemźródło: ShutterStock

Tylko do 6 proc. zamawiających, którzy wzięli udział w badaniu Urzędu Zamówień Publicznych, dotarły sygnały o nieprawidłowościach przy realizacji inwestycji z udziałem podmiotów trzecich. Za to co czwarty z nich przyznał, że firmy udostępniające na papierze swoje zasoby w praktyce nie uczestniczyły w realizacji przetargu.

Fikcyjne powoływanie się na kompetencje podmiotów trzecich od lat jest wskazywane jako jeden z największych problemów polskiego systemu zamówień publicznych. Na etapie przetargu wykonawca, który sam nie spełnia stawianych mu warunków, przedstawia oświadczenie innego przedsiębiorcy zapewniające o oddaniu do jego dyspozycji swoich zasobów. Najczęściej chodzi o doświadczenie w wykonywaniu określonych prac. Innymi słowy firma, która nie wybudowała ani jednego kilometra drogi, może podpierać się doświadczeniem innego przedsiębiorcy.

Problem w tym, że – jak pokazuje praktyka – potem ten bardziej kompetentny wykonawca w żaden sposób nie uczestniczy w realizacji zamówienia, co może świadczyć o tym, że doświadczenie zostało przekazane wyłącznie na papierze. Nierzadko mówi się wręcz o handlu referencjami.

UZP postanowił spytać zamawiających o ich doświadczenia w tym zakresie. Ankiety wypełniło 187 respondentów, zarówno tych organizujących kilkadziesiąt, jak i tylko kilka przetargów rocznie. Fakt, że 25 proc. z nich przyznało, że w praktyce firmy użyczające swoich zasobów nie uczestniczą w realizacji inwestycji, tylko potwierdza przypuszczenia, że często chodzi o fikcyjne przekazanie potencjału, wyłącznie na potrzeby przetargu.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane