statystyki

Przetargi: Koniec z fikcyjnym podpieraniem się cudzymi kompetencjami

autor: Sławomir Wikariak21.07.2016, 07:14; Aktualizacja: 21.07.2016, 09:02
Badanie pokazuje też, że posługiwanie się zasobami podmiotów trzecich jest raczej regułą niż wyjątkiem

Badanie pokazuje też, że posługiwanie się zasobami podmiotów trzecich jest raczej regułą niż wyjątkiemźródło: ShutterStock

Tylko do 6 proc. zamawiających, którzy wzięli udział w badaniu Urzędu Zamówień Publicznych, dotarły sygnały o nieprawidłowościach przy realizacji inwestycji z udziałem podmiotów trzecich. Za to co czwarty z nich przyznał, że firmy udostępniające na papierze swoje zasoby w praktyce nie uczestniczyły w realizacji przetargu.

Fikcyjne powoływanie się na kompetencje podmiotów trzecich od lat jest wskazywane jako jeden z największych problemów polskiego systemu zamówień publicznych. Na etapie przetargu wykonawca, który sam nie spełnia stawianych mu warunków, przedstawia oświadczenie innego przedsiębiorcy zapewniające o oddaniu do jego dyspozycji swoich zasobów. Najczęściej chodzi o doświadczenie w wykonywaniu określonych prac. Innymi słowy firma, która nie wybudowała ani jednego kilometra drogi, może podpierać się doświadczeniem innego przedsiębiorcy.

Problem w tym, że – jak pokazuje praktyka – potem ten bardziej kompetentny wykonawca w żaden sposób nie uczestniczy w realizacji zamówienia, co może świadczyć o tym, że doświadczenie zostało przekazane wyłącznie na papierze. Nierzadko mówi się wręcz o handlu referencjami.

UZP postanowił spytać zamawiających o ich doświadczenia w tym zakresie. Ankiety wypełniło 187 respondentów, zarówno tych organizujących kilkadziesiąt, jak i tylko kilka przetargów rocznie. Fakt, że 25 proc. z nich przyznało, że w praktyce firmy użyczające swoich zasobów nie uczestniczą w realizacji inwestycji, tylko potwierdza przypuszczenia, że często chodzi o fikcyjne przekazanie potencjału, wyłącznie na potrzeby przetargu.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane