statystyki

Kodeks postępowania administracyjnego: Niepokojąca hybryda rządu

autor: Andrzej Gomułowicz20.07.2016, 17:00
prawo

Nowe rozwiązanie pozbawi prawa do uczestnictwa w postępowaniu sądowym osoby, które mają w tym niewątpliwy interes prawnyźródło: ShutterStock

W założeniu rządowego projektu nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego i innych ustaw konstrukcja prawna sprzeciwu od decyzji ma skuteczniej niż dotychczas chronić interes prawny jednostki przy jednoczesnym przyspieszeniu postępowania administracyjnego i sądowego.

Jednak z uwagi na to, że oparta jest na błędnych założeniach o charakterze systemowym, przekształci się w swoje przeciwieństwo.

Przerzucanie odpowiedzialności

Począwszy od wejścia w życie k.p.a., zarówno w doktrynie, jak i w orzecznictwie sądowym, krytycznie oceniano zbyt szerokie ujęcie przesłanek, które upoważniały organ administracji do wydawania decyzji kasacyjnych, stanowiących wyjątek od zasady orzekania co do meritum w administracyjnym postępowaniu odwoławczym. Dlatego też na przestrzeni ostatnich lat dopuszczalność wydawania decyzji kasacyjnych przez organ odwoławczy ulegała stopniowemu ograniczeniu, chroniąc w ten sposób prawne interesy jednostek. Jednak nigdy dotychczas w praktyce legislacyjnej nie zaproponowano rozwiązania prawnego, które przerzuca na sądy administracyjne odpowiedzialność za dysfunkcjonalność regulacji procesowej k.p.a., tworząc skróconą, a przy tym hybrydową w swej konstrukcji procedurę sądowoadministracyjną.

Rządowy projekt pomija to, że w aktualnym stanie prawnym sądy administracyjne poddawały i poddają kontroli zgodności z prawem decyzje wydawane na podstawie art. 138 par. 2 k.p.a. Niejednokrotnie uchylając te decyzje z powodu nierozstrzygnięcia przez organ odwoławczy istoty sprawy administracyjnej. Sądy, orzekając w tym przedmiocie, sięgają także do aspektów materialnoprawnych, albowiem tylko w ten sposób mogą poddać pełnej kontroli przedmiot sprawy oraz zasadność kasacyjnego jej rozstrzygnięcia.

Błędne ograniczenie


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane