statystyki

Kodeks postępowania administracyjnego: Niepokojąca hybryda rządu

autor: Andrzej Gomułowicz20.07.2016, 17:00
prawo

Nowe rozwiązanie pozbawi prawa do uczestnictwa w postępowaniu sądowym osoby, które mają w tym niewątpliwy interes prawnyźródło: ShutterStock

W założeniu rządowego projektu nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego i innych ustaw konstrukcja prawna sprzeciwu od decyzji ma skuteczniej niż dotychczas chronić interes prawny jednostki przy jednoczesnym przyspieszeniu postępowania administracyjnego i sądowego.

Jednak z uwagi na to, że oparta jest na błędnych założeniach o charakterze systemowym, przekształci się w swoje przeciwieństwo.

Przerzucanie odpowiedzialności

Począwszy od wejścia w życie k.p.a., zarówno w doktrynie, jak i w orzecznictwie sądowym, krytycznie oceniano zbyt szerokie ujęcie przesłanek, które upoważniały organ administracji do wydawania decyzji kasacyjnych, stanowiących wyjątek od zasady orzekania co do meritum w administracyjnym postępowaniu odwoławczym. Dlatego też na przestrzeni ostatnich lat dopuszczalność wydawania decyzji kasacyjnych przez organ odwoławczy ulegała stopniowemu ograniczeniu, chroniąc w ten sposób prawne interesy jednostek. Jednak nigdy dotychczas w praktyce legislacyjnej nie zaproponowano rozwiązania prawnego, które przerzuca na sądy administracyjne odpowiedzialność za dysfunkcjonalność regulacji procesowej k.p.a., tworząc skróconą, a przy tym hybrydową w swej konstrukcji procedurę sądowoadministracyjną.

Rządowy projekt pomija to, że w aktualnym stanie prawnym sądy administracyjne poddawały i poddają kontroli zgodności z prawem decyzje wydawane na podstawie art. 138 par. 2 k.p.a. Niejednokrotnie uchylając te decyzje z powodu nierozstrzygnięcia przez organ odwoławczy istoty sprawy administracyjnej. Sądy, orzekając w tym przedmiocie, sięgają także do aspektów materialnoprawnych, albowiem tylko w ten sposób mogą poddać pełnej kontroli przedmiot sprawy oraz zasadność kasacyjnego jej rozstrzygnięcia.

Błędne ograniczenie


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane