statystyki

Postępowanie cywilne: Więcej czasu na uzyskanie sprawiedliwości

autor: Patryk Słowik20.07.2016, 07:33; Aktualizacja: 20.07.2016, 09:26
prawo

346 skarg o wznowienie postępowania w sprawach cywilnych wpłynęło w 2015 r. do sądówźródło: ShutterStock

Dziesięć lat na żądanie wznowienia postępowania przewiduje projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego przygotowany w resorcie sprawiedliwości. Oznacza to, że obywatele dostaną dwa razy więcej czasu na działanie. Obecnie art. 408 kodeksu postępowania cywilnego stanowi bowiem, że co do zasady żądać wznowienia nie można już po upływie pięciu lat od uprawomocnienia się wyroku.

Urzędnicy resortu do częściowej zmiany tej regulacji zostali przymuszeni przez Trybunał Konstytucyjny. W wyroku z 22 września 2015 r. (sygn. akt SK 21/14) uznał on, że art. 408 k.p.c. jest niekonstytucyjny w zakresie żądań skierowanych przez osoby, które uzyskały korzystne dla siebie orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Sędziowie wskazali wówczas, że w praktyce strasburski wyrok okazywał się dla wielu osób niewiele wart.

Postępowania przed ETPC trwają bowiem na tyle długo, że często pomyślne orzeczenie obywatele otrzymywali już po upływie pięcioletniego okresu na wznowienie postępowania krajowego. Tym samym nie mieli już żadnych narzędzi do wzruszenia niekorzystnego dla nich wyroku sądu powszechnego – i to mimo stwierdzenia przez międzynarodowy trybunał, że przy jego wydawaniu popełniono poważne błędy.

Ministerstwo Sprawiedliwości potraktowało wrześniowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jako okazję do znacznie szerszej reformy i ułatwienia życia nie tylko tym, którzy wygrali w Strasburgu. Urzędnicy resortu zdecydowali się więc wydłużyć termin na wzruszenie prawomocnego wyroku z 5 do 10 lat w stosunku do wszystkich sytuacji, w których można żądać wznowienia postępowania cywilnego. „Przepisy dotyczące wznowienia postępowania nie wyodrębniają bowiem wznowienia z powodu wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Nie ma zatem podstaw, aby takie wyodrębnienie przeprowadzać tylko w zakresie terminów wniesienia skargi na wznowienie” – tłumaczy w uzasadnieniu do projektu resort sprawiedliwości.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane