statystyki

Rząd poprawi pozycję wierzycieli, ale nie przyspieszy pracy sądów

autor: Ida Sywula19.07.2016, 09:59; Aktualizacja: 19.07.2016, 10:15
Żaden urzędnik nie chciał brać na siebie odpowiedzialności za zmniejszenie należności z obawy przed zarzutem naruszenia dyscypliny finansów publicznych

Żaden urzędnik nie chciał brać na siebie odpowiedzialności za zmniejszenie należności z obawy przed zarzutem naruszenia dyscypliny finansów publicznychźródło: ShutterStock

ANALIZA: Przedstawiony w ubiegłym tygodniu przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności to jeden z elementów przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju pakietu „100 zmian dla firm”. Ma m.in. pomóc wierzycielom w odzyskiwaniu długów.

Propozycji jest bardzo dużo. Dziś przyglądamy się tym najważniejszym. Przykładowo: ustawodawca chce ułatwić dostęp do informacji o wiarygodności płatniczej potencjalnych kontrahentów. To szczególnie istotne dla wierzycieli, zwłaszcza z grupy małych i średnich przedsiębiorstw. Jednak i potencjalni dłużnicy z niektórych rozwiązań mogą być zadowoleni – wzmocniono np. ich ochronę przed niesłusznym wpisem do rejestru dłużników.

Ta sama nowelizacja proponuje usprawnienie działalności biur informacji gospodarczej. Wśród nowych rozwiązań są m.in. możliwość gromadzenia w rejestrach długów dodatkowych danych (o zobowiązaniach wobec organów administracji państwowej i jednostek samorządu terytorialnego, a także o bezskutecznych egzekucjach komorniczych) oraz skrócenie czasu, po którym wierzyciel będzie mógł zgłosić informację o zobowiązaniu, a także obowiązek wzajemnego przekazywania danych między rejestrami.

Zdaniem ekspertów większość proponowanych zmian idzie w dobrym kierunku i jest dla przedsiębiorców korzystna. Jednak – jak już się podkreśla - nie wyeliminują one problemu długiego czasu odzyskiwania należności.

● Więcej postępowań uproszczonych

PROJEKT: Podwyższony zostanie limit maksymalnej wartości sporu, który sądy rozstrzygają w postępowaniu uproszczonym. Sąd zajmie się sprawami, w których sporna kwota wynosi nawet 20 tys. zł.

OBECNIE : Postępowanie uproszczone stosuje się do spraw w sądach rejonowych o roszczenia wynikające z umów, rękojmi, gwarancji jakości lub niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową sprzedaży konsumenckiej - jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10 tys. zł.

KOMENTARZ: Zmiana jest bardzo korzystna dla przedsiębiorców i obrotu gospodarczego w ogóle. Postępowanie uproszczone wiąże się z niższymi kosztami i mniejszym formalizmem. Pomaga przedsiębiorcom w szybkim dochodzeniu swoich roszczeń, nawet bez konieczności korzystania z usług prawnika. Zatem popularyzacja postępowania uproszczonego jest dobrym pomysłem.

● Zmiany w postępowaniu zabezpieczającym i egzekucyjnym

PROJEKT: Wprowadzono zapis, że postanowienie oddalające wniosek o zabezpieczenie wydane na posiedzeniu niejawnym doręcza się tylko wnioskodawcy. Ponadto zażalenie na oddalenie wniosku sąd będzie musiał rozpoznać w terminie 14 dni, po wygraniu procesu zabezpieczenie będzie zaś chronić dłużej, dając wierzycielowi więcej czasu na rozpoczęcie egzekucji.

OBECNIE : Wobec braku konkretnych przepisów praktyka sądów jest różna i czasami się zdarza, że nie tylko wierzyciel, lecz także dłużnik otrzymuje z sądu postanowienie o oddaleniu wniosku o zabezpieczenie i w ten sposób może zapoznać się z argumentami drugiej strony. To daje mu czas na przygotowanie własnej obrony lub ukrycie majątku. Ponadto kodeks postępowania cywilnego nie przewiduje terminu rozpoznania zażalenia na postanowienie zabezpieczeniowe. Zabezpieczenie zaś upada po miesiącu od wygrania sprawy, co często było zbyt krótkim czasem dla wierzyciela.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane