statystyki

SN: Udziały kupione z majątku wspólnego należą do obojga

autor: Mariusz Szulc19.07.2016, 07:24; Aktualizacja: 19.07.2016, 08:04
pieniądze

W sprawie chodziło o dłużnika, wobec którego w styczniu 2014 r. komornik rozpoczął egzekucję z udziałów w spółce kapitałowejźródło: ShutterStock

Sprzeciw żony wobec egzekucji komorniczej z praw majątkowych męża będzie skuteczny. Wystarczy, aby takie prawa nie należały do jego majątku osobistego. Taki wniosek można wysnuć z uchwały podjętej przez Sąd Najwyższy.

W sprawie chodziło o dłużnika, wobec którego w styczniu 2014 r. komornik rozpoczął egzekucję z udziałów w spółce kapitałowej. Sprzeciw wniosła jednak żona dłużnika, argumentując, że udziały należą do ich majątku wspólnego. Na dowód dołączyła akt notarialny, z którego wynikało, że małżonek objął udziały w spółce w zamian za aport przedsiębiorstwa należącego do ich majątku wspólnego.

W ślad za tym mężczyzna wniósł o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Komornik, a następnie sąd rejonowy byli jednak zdania, że postępowanie było prawidłowe. Sędziowie I instancji zwrócili uwagę, że nie było dokumentów, które mogłyby jednoznacznie potwierdzić, czy udziały należą do osobistego majątku mężczyzny, czy też do majątku wspólnego małżonków. A komornik prowadzący egzekucję nie ma prawa prowadzić postępowania dowodowego i ustalać tego sam – przypomniał sąd. Mógłby to robić tylko wtedy, gdyby złożony został wniosek o zwolnienie zajętych udziałów spod egzekucji. Na taki też krok w trybie art. 841 kodeksu postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 101 ze zm.) powinna się zdecydować żona dłużnika – uznał sąd. W innym przypadku komornik, który ustalił w Krajowym Rejestrze Sądowym, że mężczyzna jest wspólnikiem spółki, mógł zająć należące do niego udziały.


Pozostało 25% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane