statystyki

SN: Udziały kupione z majątku wspólnego należą do obojga

autor: Mariusz Szulc19.07.2016, 07:24; Aktualizacja: 19.07.2016, 08:04
pieniądze

W sprawie chodziło o dłużnika, wobec którego w styczniu 2014 r. komornik rozpoczął egzekucję z udziałów w spółce kapitałowejźródło: ShutterStock

Sprzeciw żony wobec egzekucji komorniczej z praw majątkowych męża będzie skuteczny. Wystarczy, aby takie prawa nie należały do jego majątku osobistego. Taki wniosek można wysnuć z uchwały podjętej przez Sąd Najwyższy.

W sprawie chodziło o dłużnika, wobec którego w styczniu 2014 r. komornik rozpoczął egzekucję z udziałów w spółce kapitałowej. Sprzeciw wniosła jednak żona dłużnika, argumentując, że udziały należą do ich majątku wspólnego. Na dowód dołączyła akt notarialny, z którego wynikało, że małżonek objął udziały w spółce w zamian za aport przedsiębiorstwa należącego do ich majątku wspólnego.

W ślad za tym mężczyzna wniósł o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Komornik, a następnie sąd rejonowy byli jednak zdania, że postępowanie było prawidłowe. Sędziowie I instancji zwrócili uwagę, że nie było dokumentów, które mogłyby jednoznacznie potwierdzić, czy udziały należą do osobistego majątku mężczyzny, czy też do majątku wspólnego małżonków. A komornik prowadzący egzekucję nie ma prawa prowadzić postępowania dowodowego i ustalać tego sam – przypomniał sąd. Mógłby to robić tylko wtedy, gdyby złożony został wniosek o zwolnienie zajętych udziałów spod egzekucji. Na taki też krok w trybie art. 841 kodeksu postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 101 ze zm.) powinna się zdecydować żona dłużnika – uznał sąd. W innym przypadku komornik, który ustalił w Krajowym Rejestrze Sądowym, że mężczyzna jest wspólnikiem spółki, mógł zająć należące do niego udziały.


Pozostało jeszcze 25% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane