statystyki

Nadanie rzeczy kurierem nie oznacza jej wydania

autor: Małgorzata Kryszkiewicz19.07.2016, 07:24; Aktualizacja: 19.07.2016, 08:18
paczka-kurier

Sąd wskazał, że granicą oddzielającą okresy odpowiedzialności sprzedawcy i konsumenta jest chwila wydania przedmiotu umowy kupującemu.źródło: ShutterStock

Zrzucenie z siebie odpowiedzialności przez sprzedawcę za utratę rzeczy nadanej kurierem jest utrudnione, gdy odbiorcą jest konsument – przypomniał Sąd Rejonowy w Warszawie.

Sprawa dotyczyła umowy sprzedaży tabletu. Sprzedawca postanowił, że dostarczy urządzenie za pośrednictwem firmy kurierskiej. Przesyłka nie została jednak doręczona do rąk adresata, a ten nie upoważniał nikogo do odbioru paczki w jego imieniu. Odebrała ją jednak osoba, której powód nie znał. W związku z powyższym zwrócił się do firmy o dostarczenie sprzętu zgodnie z umową. W odpowiedzi usłyszał, że tablet został dostarczony za pośrednictwem kuriera i odebrany przez osobę pełnoletnią, która otworzyła drzwi lokalu w miejscu doręczenia.

Konsument nie złożył jednak broni i sprawa trafiła do sądu. Ten przyznał mu rację i nakazał firmie wydanie odpowiedniego tabletu. Uzasadniając rozstrzygnięcie, sąd wskazał, że w sprawie nie mógł znaleźć zastosowania art. 544 par. 1 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym jeżeli zakupiona rzecz ma być przesłana przez sprzedawcę, to w razie wątpliwości poczytuje się, że wydanie zostało dokonane w momencie powierzenia rzeczy przewoźnikowi (kurierowi). Posłużyć się tu należało za to art. 548 par. 3 k.c., który stanowi, że jeżeli towar ma zostać przesłany konsumentowi, to niebezpieczeństwo jego przypadkowej utraty lub uszkodzenia przechodzi na niego dopiero z chwilą, gdy rzecz zostanie mu wydana. Jednocześnie sąd podkreślił, że przejście na kupującego takiego ryzyka nie może być utożsamiane z wykazaniem wystąpienia przypadkowej utraty przesyłki. „Sprzedawca musi najpierw udowodnić, że doszło w ogóle do przypadkowej utraty przesyłki, jeśli chce skorzystać z obciążających kupującego konsekwencji związanych z przejściem na tegoż kupującego niebezpieczeństwa przypadkowej utraty rzeczy” – czytamy w uzasadnieniu. I dalej: „zapewnienie kupującemu możliwości odebrania nabytej rzeczy nie wystarcza do przyjęcia, że rzecz została kupującemu wydana ze skutkami wynikającymi z art. 548 k.c.”.


Pozostało 21% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane