statystyki

Nadanie rzeczy kurierem nie oznacza jej wydania

autor: Małgorzata Kryszkiewicz19.07.2016, 07:24; Aktualizacja: 19.07.2016, 08:18
paczka-kurier

Sąd wskazał, że granicą oddzielającą okresy odpowiedzialności sprzedawcy i konsumenta jest chwila wydania przedmiotu umowy kupującemu.źródło: ShutterStock

Zrzucenie z siebie odpowiedzialności przez sprzedawcę za utratę rzeczy nadanej kurierem jest utrudnione, gdy odbiorcą jest konsument – przypomniał Sąd Rejonowy w Warszawie.

Sprawa dotyczyła umowy sprzedaży tabletu. Sprzedawca postanowił, że dostarczy urządzenie za pośrednictwem firmy kurierskiej. Przesyłka nie została jednak doręczona do rąk adresata, a ten nie upoważniał nikogo do odbioru paczki w jego imieniu. Odebrała ją jednak osoba, której powód nie znał. W związku z powyższym zwrócił się do firmy o dostarczenie sprzętu zgodnie z umową. W odpowiedzi usłyszał, że tablet został dostarczony za pośrednictwem kuriera i odebrany przez osobę pełnoletnią, która otworzyła drzwi lokalu w miejscu doręczenia.

Konsument nie złożył jednak broni i sprawa trafiła do sądu. Ten przyznał mu rację i nakazał firmie wydanie odpowiedniego tabletu. Uzasadniając rozstrzygnięcie, sąd wskazał, że w sprawie nie mógł znaleźć zastosowania art. 544 par. 1 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym jeżeli zakupiona rzecz ma być przesłana przez sprzedawcę, to w razie wątpliwości poczytuje się, że wydanie zostało dokonane w momencie powierzenia rzeczy przewoźnikowi (kurierowi). Posłużyć się tu należało za to art. 548 par. 3 k.c., który stanowi, że jeżeli towar ma zostać przesłany konsumentowi, to niebezpieczeństwo jego przypadkowej utraty lub uszkodzenia przechodzi na niego dopiero z chwilą, gdy rzecz zostanie mu wydana. Jednocześnie sąd podkreślił, że przejście na kupującego takiego ryzyka nie może być utożsamiane z wykazaniem wystąpienia przypadkowej utraty przesyłki. „Sprzedawca musi najpierw udowodnić, że doszło w ogóle do przypadkowej utraty przesyłki, jeśli chce skorzystać z obciążających kupującego konsekwencji związanych z przejściem na tegoż kupującego niebezpieczeństwa przypadkowej utraty rzeczy” – czytamy w uzasadnieniu. I dalej: „zapewnienie kupującemu możliwości odebrania nabytej rzeczy nie wystarcza do przyjęcia, że rzecz została kupującemu wydana ze skutkami wynikającymi z art. 548 k.c.”.


Pozostało jeszcze 21% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane