Chociaż w ostatnich latach pojawiła się moda zamawiania prezentów przez internet, dostarczanych tuż przed Bożym Narodzeniem, nic nie zastąpi prawdziwej świątecznej paczki przesłanej przez najbliższych z Polski. Czas, w jakim przesyłka dotrze do adresata, zależy do tego, czy nadamy paczkę ekonomiczną czy priorytetową.
Krótsze i dłuższe terminy
Sprawdziliśmy możliwości największego polskiego operatora pocztowego. Paczki ekonomiczne wysłane do krajów Unii Europejskiej na ogół doręczane są w siódmym dniu roboczym, licząc od dnia następnego po tym, w którym zostały nadane w Polsce. Priorytetowe docierają do adresata średnio po czterech dniach roboczych. Zaadresowane do odbiorcy w Kanadzie, USA, Brazylii lub Australii powinny dotrzeć średnio w siódmym dniu roboczym, licząc od dnia następnego po nadaniu – ale tylko przesyłki priorytetowe. Jeśli nadawca zdecyduje się na paczkę ekonomiczną do Kanady, USA i Australii, czas dostarczenia przesyłki wydłuży się średnio do 7 tygodni, ponieważ będzie ona transportowana do tych krajów drogą morską.
Szacunkowe terminy doręczania paczek pocztowych uwzględniają czas opracowania i odprawy celnej na terenie Polski, czas transportu oraz normy doręczania przyjęte w kraju przeznaczenia. Tym samym termin dostarczenia przesyłki zawierającej żywność uzależniony jest od kraju doręczenia oraz wybranej usługi.
Nie wszystko można wysłać pocztą