statystyki

Nowe uprawnienia dla adwokatów: Wezmą udział w postępowaniach egzekucyjnych

autor: Anna Krzyżanowska13.07.2016, 07:23; Aktualizacja: 13.07.2016, 08:16
adwokat, prawnik, radca prawny, biznes

Zgodnie z poprzednim brzmieniem kodeksu adwokatowi nie wolno było brać udziału w czynnościach egzekucyjnych.źródło: ShutterStock

Udział adwokata w postępowaniu egzekucyjnym nie narazi go już na postępowanie dyscyplinarne.

 „Adwokatowi nie wolno brać udziału w czynnościach egzekucyjnych, z którymi wiąże się użycie środków przymusu bezpośredniego” – tak brzmi obowiązująca od niespełna miesiąca nowa redakcja par. 58 kodeksu etyki adwokackiej. Ma ona przysporzyć profesjonalnym pełnomocnikom większą liczbę klientów. Adwokat Rafał Dębowski, sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej i inicjator noweli, przyznaje, że celem było poszerzenie adwokatom dostępu do rynku usług prawnych.

– Postępowanie egzekucyjne jest jednym z legalnych obszarów działalności prawnej wymagającej pomocy profesjonalistów. Z nieznanych mi powodów do niedawna utrzymał się jednak zapis, który ograniczał nasz udział w takich postępowaniach – mówi mec. Dębowski.

Nieracjonalna norma

Zgodnie z poprzednim brzmieniem kodeksu adwokatowi nie wolno było brać udziału w czynnościach egzekucyjnych. Zakaz ten nie odnosił się jedynie do czynności sądowych oraz tych związanych z egzekucją z nieruchomości.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane