statystyki

Od 2017 urząd prześle akt stanu cywilnego. Ale nie za darmo

autor: Urszula Mirowska-Łoskot13.07.2016, 07:27; Aktualizacja: 13.07.2016, 10:16
podpis, dokument, biznes, umowa, kontrakt, prawo, urząd

Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości przesłania przez urząd fotokopii aktu stanu cywilnego lub jego skanuźródło: ShutterStock

Obowiązująca ustawa daje możliwość samodzielnego wykonania przez osobę uprawnioną do otrzymania odpisu aktu stanu cywilnego fotokopii tego dokumentu, o ile nie zagraża to trwałości księgi, w której jest on przechowywany.

Przy czym kopia taka nie ma mocy druku urzędowego. Wprowadzenie takiego rozwiązania miało na celu ułatwienie dostępu obywateli do danych dotyczących ich rodzin.

– Jest to niewątpliwie rozwiązanie bardzo korzystne, szczególnie w porównaniu ze stanem prawnym obowiązującym do 2014 r., jednakże niewystarczające dla wielu zainteresowanych – uważają posłowie komisji ds. petycji, którzy zdecydowali się na przygotowanie projektu nowelizacji ustawy o aktach stanu cywilnego. Tłumaczą, że osoby zamieszkałe w dużej odległości od urzędu, w którym znajdują się interesujące dla nich księgi, muszą dojechać do takiej placówki, co generuje znaczne koszty – często znacząco wyższe niż potencjalna opłata skarbowa za odpis lub zaświadczenie.

Niestety obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości przesłania przez urząd fotokopii aktu stanu cywilnego lub jego skanu. Ponadto przepis, zgodnie z którym można wykonać fotokopię, budzi pewne wątpliwości interpretacyjne – wskazuje się, że pozostawiono zbyt dużą swobodę kierownikowi urzędu, który mógłby uniemożliwić jej wykonanie z błahego powodu.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane